Sida 1 av 1

Hur uppdatera vocappen mot bilen när appen är igång

Postat: sön 16 dec 2018, 23:48
av PalleH
När jag har appen igång så upplever jag att jag vill uppdatera mot bilen, när jag kollar lås eller värmare.

Men hur jag än tryckar så lyckas jag inte med det, det står tex uppdaterad för 15min sedan.

Är säkert något enkelt jag missat hur man gör detta, eller?

Re: Hur uppdatera vocappen mot bilen när appen är igång

Postat: mån 17 dec 2018, 06:14
av Steffe3
Nu har jag inte VOC, men har för mig att den bara skickar uppdateringar då och då, inte konstant. Typ nån gång i timmen första dygnet, sen trappar det ner mer och mer.

Re: Hur uppdatera vocappen mot bilen när appen är igång

Postat: mån 17 dec 2018, 08:31
av PalleH
Steffe3 skrev: mån 17 dec 2018, 06:14 Nu har jag inte VOC, men har för mig att den bara skickar uppdateringar då och då, inte konstant. Typ nån gång i timmen första dygnet, sen trappar det ner mer och mer.
Jag menar när du gått in i appen, då vill man ju ha direkt uppdatering, men idag när jag kollade appen så uppdatterade den bättre.

Kanske har med täckningen att göra att det funkar sämre ibland

Re: Hur uppdatera vocappen mot bilen när appen är igång

Postat: mån 17 dec 2018, 09:04
av Jimmy Svensson
Steffe3 skrev:Nu har jag inte VOC, men har för mig att den bara skickar uppdateringar då och då, inte konstant. Typ nån gång i timmen första dygnet, sen trappar det ner mer och mer.
Det är först då bilen gått i viloläge typ 5 dagar den skicka en gång i timmen.

Re: Hur uppdatera vocappen mot bilen när appen är igång

Postat: mån 17 dec 2018, 11:24
av apersson850
Den uppdaterar om du trycker för att komma till låsning/upplåsning. Om bilen då går att nå, så uppdateras den inom nån minut, i alla fall. Men står bilen signalmässigt illa till kan det ta längre tid, alternativt inte gå alls.