Sida 1 av 1

Råkade motorbromsa kraftigt - skada?

Postat: lör 01 dec 2018, 18:25
av hullan
Körde landsväg idag med min V70 MY15 D4 - manuellt växlad

Vet inte vad som hände men fick totalt hjärnsläpp och råkade peta i 3an istället för 5an när jag accelererade upp mot 90 från 4an.

Blev ju en ganska kraftig motorbroms...

Tror ni något kan ta tagit skada av den belastningen som blev? tänker motorfästen - växellåda/koppling mm?

Blev lite orolig för min älskade Volvo :)

Re: Råkade motorbroms kraftigt - skada?

Postat: lör 01 dec 2018, 19:02
av Någonting
Att lägga i 3:an i 90 ska väl inte vara några problem. Så länge du har en hastighet som finns i växelns register så bör det inte bli några permanenta problem (om du inte gör det ofta).

Värre är det att råka pilla i en växel där varvtalet ligger utanför motorns register, exempelvis om du växlar till 3:an när du ligger och max-varvar på 5:an. Då kan du nog lita på att du kommer att få byta minst en av motor, växellåda och koppling.

Jag lyckades göra detsamma på bilen jag körde i körskolan, och i efterhand har jag tänkt så här; med tanke på hur mycket en körskolebil troligen får utstå så klarar en vanlig privatbil sig ganska långt med ett misstag då och då.

Re: Råkade motorbroms kraftigt - skada?

Postat: lör 01 dec 2018, 19:30
av frasse4
Ingen fara med 3:an i 90, motorbromsen du upplevde var för att det krävs ganska mycket energi för att varva upp motorn snabbt. Inget som kopplingen mår bra av i längden men en gång är ingen gång ;-)

Re: Råkade motorbroms kraftigt - skada?

Postat: lör 01 dec 2018, 19:44
av dannesk
Som tidigare skrivit ingen fara för motorn eller låda i den hastigheten eller varvtal, du behöver inte vara orolig kör på :-D

Re: Råkade motorbromsa kraftigt - skada?

Postat: sön 02 dec 2018, 01:13
av hullan
tack för era svar!

skönt att höra - jag har ju inte märkt något efteråt men blev ändå lite nojjig över att bilen inte alls mådde så bra av det där. Jag tänkte väl kanske också att det blev påfrestning motorfästen/upphängningar och sådär - typ att hela motorn och lådan liksom rörde sig mycket...

som sagt jag var på väg mot 80 upp emot 90 och fick hjärnsläpp

Re: Råkade motorbromsa kraftigt - skada?

Postat: sön 02 dec 2018, 10:29
av III
Som sagt, absolut ingen fara. Bilen tål det. Kör du så varje dag så kommer kopplingen med tiden att protestera men inte så mycket annat.

Re: Råkade motorbromsa kraftigt - skada?

Postat: mån 03 dec 2018, 12:19
av hullan
Tack ja vi får hoppas den överlever