Sida 1 av 1
Baksätesvärmare och kabelbrott
Postat: sön 07 okt 2018, 21:52
av steva77
Hej har en v70 2,4 d 2008 där jag upptäckte idag att sätesvärmaren till baksätet inte fungerar. Kollat alla säkringar å sånt redan ngn som har ngn aning om vad det kan vara?
Upptäckte också såklart ett standard fel (har jag läst mej till) Kabelbrott förardörren. Frågan är om man ska be Volvo fixa detta (ska in på service om 2 veckor) eller om man ska ge sig på det själv? Har försökt läsa mej till hur man ska göra men inte fattat riktigt hur man tar bort kontakten. Kanske ngn vet vad volvo tar för att fixa detta problem?
Re: Baksätesvärmare och kabelbrott
Postat: mån 08 okt 2018, 15:47
av Schmoyoho
Baksätesvärmen hade jag bett volvo titta på, fråga om de kan kolla efter felkoder, det bör ju inte kosta något i samband med service. Om något behöver åtgärdas kan du ju pynta för det senare istället.
Kabelbrott förardörren beror på. Jag har nog ett begynnande sådant i min bil som jag inte orkat ta itu med ännu men fick några tips i en annan tråd:
https://forums.swedespeed.com/showthrea ... Wiring-Fix
Gissar att Volvo byter hela kabelhärvan till dörren vilket säkert kostar en slant men fråga gärna när du lämnar in på servicen, hade varit kul att veta vad det ligger på prismässigt.
Re: Baksätesvärmare och kabelbrott
Postat: mån 08 okt 2018, 17:25
av steva77
Kollade med dom idag när jag bokade servicen idag skulle kosta MAX 1500 men dom byter inte dom lagar för jag frågade... skulle även kolla baksätesvärmaren
Re: Baksätesvärmare och kabelbrott
Postat: tis 30 okt 2018, 18:00
av steva77
Uppdatering ang baksätesvärmaren. Dom kom på när den va på service att det var fel på knappsatsen skulle kosta 1200-1300 å byta delen kostade 730... beställde delen å skulle byta nu då visar det sig att den nya inte heller vill... mätte å har ström fram på kablarna så nu e frågan om den nya oxå e kass eller det är ngt med kopplingen... ska till Volvo igen imån för å se va de kan vara för fel... om ingen här har en aning
Re: Baksätesvärmare och kabelbrott
Postat: ons 31 okt 2018, 13:07
av apersson850
Knappsatsen kommunicerar med CCM via LIN. Det gör effektstegen för de två värmeelementen också. Tror jag i alla fall. Den här konstruktionen har ändrats en del genom åren, så det är olika i olika årsmodeller. Jag har ingen detaljerad beskrivning på din modell.
I vissa årsmodeller finns det separata säkringar för knapparna och för båda styrenheterna (höger/vänster) också.
Re: Baksätesvärmare och kabelbrott
Postat: ons 07 nov 2018, 15:34
av steva77
Va på Volvo som vill kolla på bilen igen var tydligen ngn felkod som dom inte kunde radera... får se va dom kommer fram till
Re: Baksätesvärmare och kabelbrott
Postat: ons 07 nov 2018, 17:56
av Kimmen90
Tror den nya knappen måste kodas med bilen
Re: Baksätesvärmare och kabelbrott
Postat: tor 08 nov 2018, 09:18
av apersson850
Men det är ju LIN till den. Mig veterligt (jag har dock inte jobbat med LIN, bara med CAN) så finns det bara en adress i enheten (här knappsatsen). Är adressen densamma som i delen man plockade bort kan inte bilen se skillnad på dem.
Såvida de inte har gjort någon mer komplicerad kodning via LIN bör det innebära att det ska gå att byta mot en identisk knappsats. Det är lite tanken med LIN, att man ska kunna koppla in en grunka var som helst längs ledningen. Har den bara ett visst nummer så har den en viss funktion, och då spelar det ingen roll var den sitter.
Re: Baksätesvärmare och kabelbrott
Postat: fre 09 nov 2018, 14:40
av Desmodue
Jag hade en -08 med samma problem. Jag köpte en begagnad knappsats och sedan fungerade allt igen.
Jag behövde inte koda in eller något. Inga felkoder heller.