Sida 1 av 1

Chassi/Upphängning XC70 vs V70

Postat: tor 30 aug 2018, 12:16
av wrecksigge
Halloj!

Har alltid kört bilar med ganska styvt chassi, eller så har jag sett till att det blivit styvare genom att montera väghållningskit/coils/sänkfjädrar. Det är så jag föredrar det. Bättre respons och väghållning. Har inget emot att det blir lite stötigigare.

Då det blev husaffär för en tid sedan krävdes en mer rymligare och mer praktiskt bil i jämförelse med mina föregångare. Blev en XC70 MY12.

Kanontrevlig bil och riktigt skön att köra. MEN, det är ju som att styra ett slagskepp i stark sidvind. Riktigt svampig, nästan så man blir sjösjuk. Det här måste jag ändra på.

Verkar dock inte som att det finns så mycket att välja på marknaden när det kommer till väghållning för XC70. Vilket jag också kan förstå då det kanske inte är förstahandsvalet om man gillar att sänka bilar. Den förhöjda markfrigången är väl en av anledningarna till varför folk köper den.

Har hittat ett kit med Eibach fjädrar som sänker 20-25mm. Någon som monterat detta och kan ge mig respons på upplevelsen?

Hur ser det ut om man jämför V70:n och XC70:ns upphängning? Går det att mecka R-design dämpare med fjädrar för att få lite styvare chassi?

Eller har ni andra tips?

Ha det!

Re: Chassi/Upphängning XC70 vs V70

Postat: tor 30 aug 2018, 12:33
av Rådlös
Om det gungar och svajar så handlar det väl om stötdämpare? Inte om fjädrarna i sig själva.

Re: Chassi/Upphängning XC70 vs V70

Postat: tor 30 aug 2018, 12:40
av SBergdahl
Finns det en grövre krängningshämmare till dessa för t ex polisbilar som det gör till de äldre?

Men som du säger är det ett vägskepp och därför finns kanske inte så mycket jämfört med till en vanlig V70 (som ju I och för sig också är ett vägskepp).

Re: Chassi/Upphängning XC70 vs V70

Postat: tor 30 aug 2018, 14:30
av wrecksigge
SBergdahl skrev:Finns det en grövre krängningshämmare till dessa för t ex polisbilar som det gör till de äldre?

Men som du säger är det ett vägskepp och därför finns kanske inte så mycket jämfört med till en vanlig V70 (som ju I och för sig också är ett vägskepp).
Inget jag har kunnat hitta någon information om. Men man kan ju tycka att det borde vara betydligt bättre väghållning i polisernas XC70 med tanke på vad dom utsätts för

Re: Chassi/Upphängning XC70 vs V70

Postat: tor 30 aug 2018, 18:55
av robinb3rgsten
Sätt coils på xc70in passar väl från v70

Re: Chassi/Upphängning XC70 vs V70

Postat: tor 30 aug 2018, 20:15
av wrecksigge
Det verkar som att det råder delade meningar om det. Hade varit skönt att få det bekräftat.

Re: Chassi/Upphängning XC70 vs V70

Postat: fre 31 aug 2018, 00:01
av apersson850
Jag har ingen aning. En bil som ska fungera även på sämre underlag ska ha långslagig och mjuk fjädring, helst utan krängningshämmare när man är i terränglådan.
Jag har också haft bilar som varit mycket studsigare, mer inbjudande att flänga fram i 200+ med. Men jag har väl blivit för gammal eller nåt, för jag tycker sådana är bara jobbiga när de hoppar omkring på vägarna. Tacka vet jag den komfortabla gången i XC70:n.