Sida 1 av 1

Rådfråga av tjej bakom ratten

Postat: sön 25 mar 2018, 09:07
av Lillolle
Volvo V70 flexifuel -2009 och 20000 mil med kamkedja den är servad och skött på 1000 mil hela tiden, dock har jag haft en del kostsamma reparationer. Och igår verkar det som om det är dags igen, åkte i bilden på fm, gick utan problem och den har gått ca 700 mil sen senaste olje service tillfället och är besiktad sen 3 veckor utan anmärkning. Men på em så skulle jag ta bilen och vid start så hörde jag som gnissel eller skrapljud som om ngt tar i , öppnade motorutrymmet och det verkar som om ljudet kommer kring multiremmen, slår av bilen och det tystnar direkt , trycker på remmen och den verkar spänd. Sitter och tittar i gamla service papper för att se om det står ngt om kontroll av spännrullar /multirem men inget benämns på det viset, kan det stå på något annat?
Största och dyraste reparationen var när jag åkte på att byta kupe´fläkten och sen vidare till felsökning av ac och dess funktion och det visade sig att det var AC kompressorn som gett upp. Så då undrar jag också om det kan ha blivit något kollat då , när dom rev och fixade den biten .

Tacksam för svar tjej bakom ratten

Re: Rådfråga av tjej bakom ratten

Postat: sön 25 mar 2018, 09:37
av Rådlös
Svårt att säga något "på avstånd", men multiremmen kan ibland heta hjälpaggregatrem på Volvospråk. Den skall bytas före max 10 år. Det skulle ju t.ex kunna vara en rulle till multiremmen. En sådan blir ju tyst så fort motorn stannar. Biltema har stetoskop för några hundralappar, men det är lite äventyrligt att peta med instrument i remmar och rullar medan dom snurrar. Det kanske finns enklare metoder? T.ex att slacka på en spännrulle och känna på den, eller något annat som drivs av remmen, med handen. Naturligtvis medan motorn är avstängd. Normalt skall det rulla fritt och utan motstånd. Känns det som "grus" eller glapp i rullen eller något annat hjul, så är lagret dåligt.

Re: Rådfråga av tjej bakom ratten

Postat: sön 25 mar 2018, 10:04
av volvofantast
Låter det även om av är avstängd?

Re: Rådfråga av tjej bakom ratten

Postat: mån 26 mar 2018, 11:26
av Yaniz
Ta en duschflaska (en sådan som äldre damer envisas med att spreja sin inomhusvegitation med) och spreja tämligen rikligt med vatten på multiremmens "friktionssida" med motorn igång. Blir det tyst i några sekunder, då är remmen med största sannolikhet sliten och skall bytas. Upphör inte ljudet, då är det antigen multiremmens spännare eller generatorns frihjul som är trött. Båda innehåller lager som behagar lägga ner.

I regel brukar det i de flesta fall vara spännaren som ger upp före frihjulet. Efter 20.000 mil som i ditt fall, kan det dock vara värt att även kolla upp generatorns frihjul.

Det är också värt att notera att det inte finns något generellt oljud som är relaterat till en uttjänt spännare, frihjul mm som innehåller ett lager, utan lagerljud kan låta på de mest egendomliga sätt, alltifrån fågelkvitter, gnissel till tickande, skårrande, morrande, skrapande ljud och liknande. Spännare och rem skall bytas samtidigt.