Sida 1 av 2

Volvo V70 2011. Lämpligt ställe att ta konstant plus?

Postat: tis 09 maj 2017, 22:26
av Hioda
Hej,

Som ämnet lyder..
Någon som vet ett lämpligt ställe att ta konstant plus?

/David

Re: Volvo V70 2011. Lämpligt ställe att ta konstant plus?

Postat: tis 09 maj 2017, 22:30
av Micce1980
Batteriet

12v-uttaget/kontakten i bagaget

Vad hittar du på? =)

Re: Volvo V70 2011. Lämpligt ställe att ta konstant plus?

Postat: ons 10 maj 2017, 01:14
av apersson850
Någon av elcentralerna. Beror ju på var du ska ha spänningen?

Re: Volvo V70 2011. Lämpligt ställe att ta konstant plus?

Postat: ons 10 maj 2017, 08:32
av Hioda
Jo tack för svaren!! 12 volt utaget i bagaget?? Ligger det konstant på den? Det visste jag inte. Min nya Volvo ska "bekvämlighets"-moddas, så jag behöver bla konstant 12 volt.

Det som ska in (som jag har i min andra Volvo är)
1.) 4G Router
2.) GPS Tracker
3.) Android tablet med WAYZ, ODB2-TORQUE, Spotify, Mail osv...(Klämmer in backkamera i den)
4.) Heads Up Display

Tror jag fick med allt nu :)

Re: Volvo V70 2011. Lämpligt ställe att ta konstant plus?

Postat: ons 10 maj 2017, 10:17
av apersson850
OK. Då vill du nog ta ström på mer än ett ställe. Elcentralen bak till vänster är nog ett lämpligt, om en del av prylarna ska vara där. Sen är antagligen centralen innanför handskfacket en bra punkt för sånt som ska ha ström framme i bilen.
När det gäller saker som ska sitta där hela tiden, som väl åtminstone en del av dessa ska göra, då vill man knappast ha matningen sittande i hela tiden.
Det finns ofta lediga säkringsplatser i centralerna, eftersom få bilar har all tänkbar utrustninge. Bak finns det exempelvis två olika uttag tänkta för att komplettera med en säkring för permanent matning till släpvagnsuttaget. Inte ens om du har dragkrok lär du använda båda två. Plats fyra och nio är reserverade för detta. Finns nog nåt ledigt fram också, men det kan jag inte i huvudet.

Re: Volvo V70 2011. Lämpligt ställe att ta konstant plus?

Postat: ons 10 maj 2017, 12:28
av Schmoyoho
Finns ställen som man kan ta ström på som är tändningsberoende. Kanske är bra som alternativ, eller finns det någon poäng med att ha plattan och sånt påslagna när bilen är parkerad och låst? Osäker på uttaget bak men fram är det tändningsberoende, har för mig jag testade det när jag letade en konstant plusmatning i min bil. Fick ta ström från en sladd till stereon.

Re: Volvo V70 2011. Lämpligt ställe att ta konstant plus?

Postat: ons 10 maj 2017, 13:13
av least
En platta kan vara bra att ha konstant-matad. Den kanske kan känna av att spännningsmatningen försvinner, och då falla i sömn. Men det är inte säkert att den vaknar automatiskt när spänningen återkommer.

Re: Volvo V70 2011. Lämpligt ställe att ta konstant plus?

Postat: ons 10 maj 2017, 14:18
av Hioda
Tack för alla bra svar!

Så här har jag tänkt

1.) 4G Router (Spänning vid tändning)
2.) GPS Tracker (Konstant spänning)
3.) Android tablet med WAYZ, ODB2-TORQUE, Spotify, Mail osv...(Klämmer in backkamera i den)(Konstant spänning)
4.) Heads Up Display (Spänning vid tändning)

@least
Helt riktigt.. Jag har testat detta och det går att få till med en app som försätter paddan till sov-läge på ett mer kontrollerat sätt än Androids inbyggda.

Re: Volvo V70 2011. Lämpligt ställe att ta konstant plus?

Postat: ons 10 maj 2017, 14:38
av apersson850
Om man har uttaget i bagaet (alla bilar har inte det), så är det ständigt spänningsmatat. Men det finns ju ingen anledning att ta ström där, om man vill ha ström i bakänden, när elcentralen är ett bättre ställe och den sitter lika smidigt till. Bara vid andra sidan.

Re: Volvo V70 2011. Lämpligt ställe att ta konstant plus?

Postat: tor 11 maj 2017, 09:48
av Hioda
apersson850 skrev:Om man har uttaget i bagaet (alla bilar har inte det), så är det ständigt spänningsmatat. Men det finns ju ingen anledning att ta ström där, om man vill ha ström i bakänden, när elcentralen är ett bättre ställe och den sitter lika smidigt till. Bara vid andra sidan.
Kollade Volvos monteringsanvisning på extra uttag bak och det visar sig att kablaget är fördraget om man inte skulle ha det förmonterat (vilket jag har)
Finns det någon schema över elcentralen bak någonstans?... jag har sökt utan framgång.