Sida 1 av 1

Ni som är ägare till Volvo V70 bensin med VEA motorn

Postat: mån 20 feb 2017, 06:37
av volvoc70cab
Lämna gärna lite information om som är er erfarenhet. Både RIS och ROS.

Re: Ni som är ägare till Volvo V70 bensin med VEA motorn

Postat: ons 22 feb 2017, 06:34
av Roda
Har en T4 aut och är helnöjd.

Bra bottendrag, går mjukt, tyst och är rapp. Effekten är fullt tillräcklig.
Automatlådans 6 steg räcker utmärkt men växlingarna är inte silkesmjuka i alla lägen.
Det var ett tag sen jag körde den 8-växlade så jag har svårt att jämföra.

0.62 i blandad körning är dock inte möjligt. Snarare 0.8 så det är väl 1.5-2 dl mer/mil än dieseln i praktiken.
Jag kör mest landsväg/motorväg och ganska lugnt och mitt snitt på 2000 mil är 0.73

Re: Ni som är ägare till Volvo V70 bensin med VEA motorn

Postat: ons 22 feb 2017, 08:44
av Bosse78
Störde mig i början på att det saknades botten mot för 2.5t som jag hade innan, men sen jag vant mig hur man ska växla är jag hur nöjd som helst med min T4 manuell

Re: Ni som är ägare till Volvo V70 bensin med VEA motorn

Postat: ons 22 feb 2017, 09:56
av apersson850
Roda skrev:0.62 i blandad körning är dock inte möjligt. Snarare 0,8 så det är väl 1,5-2 dl mer/mil än dieseln i praktiken.
Jag kör mest landsväg/motorväg och ganska lugnt och mitt snitt på 2000 mil är 0,73
Nu har det ju inte med den här motorserien att göra, eftersom det inte är en VEA, men det är rätt kul att se vad skillnaden är gentemot "di gamle".
En förbrukning på 0,73 l/mil är rätt exakt var jag ligger, vid blandad körning (över flera tusen mil, alltså). Men då är det med en högre XC70, femcylindrig D5 (230 hk), automatlåda (gamla sexstegade) och med släp efter någon gång i veckan, sådär. Diesel, givetvis, så skatten är förstås högre.
Drygt fyra mil på landsväg igår, med drygt ett ton bakom, renderade en förbrukning på 0,75 l/mil. Kapellet nere, dock. Just den rätt låga ökningen i förbrukning när man drar släp är bra med de här dieslarna.
Med olastat släp, i andra riktningen, mätte den 0,69 l/mil.

Nya VEA ska gå billigare, men det ligger ju i sakens natur att när man redan är i trakten av 0,7 l/mil så finns det inte så mycket att ta av. Under noll kommer man ju inte.

Re: Ni som är ägare till Volvo V70 bensin med VEA motorn

Postat: ons 22 feb 2017, 10:35
av Daniel73
T4 finns som VEA...
2.0 190hk, nya 6-stegs automaten.

Re: Ni som är ägare till Volvo V70 bensin med VEA motorn

Postat: ons 22 feb 2017, 10:41
av AndreasThn
Väldigt nöjd med min T5 vea, bränsleförbrukning är lite svårt att jämföra då den går på gamla äppelskruttar och bananskal :) 8)

Den 8-stegade automatlådan är klockren :D

Re: Ni som är ägare till Volvo V70 bensin med VEA motorn

Postat: ons 22 feb 2017, 12:09
av least
AndreasThn skrev:Väldigt nöjd med min T5 vea, bränsleförbrukning är lite svårt att jämföra då den går på gamla äppelskruttar och bananskal :) 8)

Den 8-stegade automatlådan är klockren :D

Den går väl på rötslam oavsett vad reklamen säger? :)

Re: Ni som är ägare till Volvo V70 bensin med VEA motorn

Postat: ons 22 feb 2017, 13:27
av AndreasThn
least skrev: Den går väl på rötslam oavsett vad reklamen säger? :)
"Gasen blir till när detta avfall; gödsel, avloppsslam, köksavfall, livsmedelsrester bryts ned i en syrefri miljö."

enl. https://www.trollhattanenergi.se/privat/biogas/