Sida 1 av 2

12 v uttag i kupe dött XC70-13

Postat: tor 02 feb 2017, 20:04
av Tag_H
Hej,
Båda mina 12V uttag i kupe´n har dött, ingen spänning.
Har kollat säkringarna under handskfacket, enl manualen ska säkring 22 gå till uttagen men den är HEL.

Nån som har tips om vart jag ska leta?

Re: 12 v uttag i kupe dött XC70-13

Postat: tor 02 feb 2017, 20:12
av andersuw
Bara några rutinfrågor först:

Har du kollat rätt säkringsbox. Det finns ju två under handskfacket och 12V-uttagens säkring sitter i boxen till vänster (box A).

Har du bytt ut säkringen? Ibland kan de se hela ut men ändå inte vara det?

Det krävs åtminstone radioläge på för att de här uttagen skall vara spänningssatta. Har du testat med tändning/radioläge på?

Re: 12 v uttag i kupe dött XC70-13

Postat: tor 02 feb 2017, 20:30
av Tag_H
Jag har kollat rätt box (box A säkring 22)
Inte bytt mätt den med en multimeter den är hel.
Jag vet att radioläge ska vara på, uttagen är döda.

Re: 12 v uttag i kupe dött XC70-13

Postat: tor 02 feb 2017, 20:56
av andersuw
Har du även 12V-uttag i lastutrymmet? Funkar det?

Matningen till 12V-uttagen i kupén sker via ett relä som i kopplingsschemat betecknas 2/193. Så vitt jag kan se sitter det omedelbart ovanför säkringarna i box A, till vänster. Vet inte om det är löstagbart. Vet inte heller hur starkt misstankarna kan riktas mot reläet. Kanske styr det även andra funktioner än 12V-uttagen.

Re: 12 v uttag i kupe dött XC70-13

Postat: tor 02 feb 2017, 21:06
av Tag_H
I lastutrymmet funkar det, men det verkar vara en annan säkring, det uttaget är väl även uppsäkrat tror jag.
kollar reläet, återkommer.
tack så länge

Re: 12 v uttag i kupe dött XC70-13

Postat: tor 02 feb 2017, 21:10
av andersuw
Ja 12V-uttaget där bak ligger på en annan säkring. Men det ser ut att finnas en primärsäkring som är gemensam. Om det funkar där bak kan den uteslutas.

Re: 12 v uttag i kupe dött XC70-13

Postat: tor 02 feb 2017, 21:44
av berrabus
Nu vet jag inte om det är samma som på min 2008 men i min sitter säkringen till ciguttag under motorhuven bredvid batteriet.

Re: 12 v uttag i kupe dött XC70-13

Postat: tor 02 feb 2017, 21:54
av andersuw
Det är uppenbarligen annorlunda ifråga om säkringens placering i MY -13.

Re: 12 v uttag i kupe dött XC70-13

Postat: tor 02 feb 2017, 21:58
av andersuw
Tag_H skrev:I lastutrymmet funkar det, men det verkar vara en annan säkring, det uttaget är väl även uppsäkrat tror jag.
kollar reläet, återkommer.
tack så länge
Efter att ha tittat lite närmare på saken misstänker jag nog kabelfel snarare än reläet som ser ut att styra diverse olika "komfortfunktioner". Plusmatningen går via en grön-orange kabel från säkring 22 till uttagen, först det främre och sedan det bakre. Jordförbindelsen går via en svart-violett kabel som till stor del är gemensam för båda uttagen. Både plus och jord går via ett kontaktstycke kallat 74/501 i kopplingsschemat. Stift 21 är plusmatningen och stift 22 jordförbindelsen vid det kontaktstycket. Vet inte exakt var kontaktstycket finns men sannolikt under eller någonstans i närheten av tunnelkonsolen.

Re: 12 v uttag i kupe dött XC70-13

Postat: tor 02 feb 2017, 22:13
av MarcusJ
andersuw skrev:Efter att ha tittat lite närmare på saken misstänker jag nog kabelfel snarare än reläet som ser ut att styra diverse olika "komfortfunktioner". Plusmatningen går via en grön-orange kabel från säkring 22 till uttagen, först det främre och sedan det bakre. Jordförbindelsen går via en svart-violett kabel som till stor del är gemensam för båda uttagen. Både plus och jord går via ett kontaktstycke kallat 74/501 i kopplingsschemat. Stift 21 är plusmatningen och stift 22 jordförbindelsen vid det kontaktstycket. Vet inte exakt var kontaktstycket finns men sannolikt under eller någonstans i närheten av tunnelkonsolen.
Det vet jag. Man tar bort plastkåpan på passagerarsidan av tunnelkonsollen, så går kablaget precis där innanför. Finns ett kontaktstycke där som förgrenar till uttaget i baksätet.