Sida 1 av 1

Ingår frontuttag?

Postat: tis 22 nov 2016, 21:13
av Gigbyte
Vet någon om det ingår fronuttag i denna?
https://webshop.bilia.se/tillbehor-volv ... armare-58

Enligt monteringsanvisningen tycker jag det verkar som det, men på volvos sida är det ett stor plustecken pricis som man har det som till val?

http://accessories.volvocars.com/sv-se/ ... /Automatic

Re: Ingår frontuttag?

Postat: tis 22 nov 2016, 21:43
av apersson850
Det plustecknet ska tolkas som att man måste lägga till intaget (det är ett intag, inte ett uttag) när man beställer produkten, för de beställs separat. Det finns ju olika sorters intag på olika marknader.

Däremot är kupéuttaget (som ju verkligen är ett uttag) tillbehör. Det är under strecket.

Re: Ingår frontuttag?

Postat: tis 22 nov 2016, 21:53
av Gigbyte
tack!, är det bäst att köpa från bilia eller ska man köpa calixvärmare å kabl från skruvat? som jag förstår det så är det samma saker?

Re: Ingår frontuttag?

Postat: tis 22 nov 2016, 23:17
av Rådlös
Och bara för att vara övertydlig, intaget sitter, skall sitta, framför vänster framhjul. Inte i fronten.
Köp där det är närmast till butiken. Men om jag inte minns fel nu så säljer Volvo en anslutningskabel med en lysdiod i kontakten till ett pris just nu som ligger obetydligt över vad en "vanlig" anslutningskabel kostar. Jag lovprisar denna innovation.
Dioden lyser när du har anslutit kabeln i vägguttaget/stolpen.

http://webshop.bilia.se/tillbehor-1/sas ... rvarmare-2

Re: Ingår frontuttag?

Postat: ons 23 nov 2016, 06:13
av Vojje
anslutningskabeln ska helst inte anslutas till bilen strömförande...

Re: Ingår frontuttag?

Postat: lör 26 nov 2016, 23:01
av oldtimersmc
Vojje skrev:anslutningskabeln ska helst inte anslutas till bilen strömförande...

5053 inlägg
5000 nonsens...
Gasp

Re: Ingår frontuttag?

Postat: sön 27 nov 2016, 03:27
av MartinS
Köp av volvohandlaren så får du precis rätt prylar och rätt monteringsdetaljer, det får du inte om du köper från calix.