Sida 1 av 2
Startproblem V70 2.0F -09
Postat: sön 09 okt 2016, 23:18
av Wizard_o
Har precis köpt en V70 2.0F -09.
Det var lite bränsle i bilen när jag köpte den så jag åkte till macken och tankade den full med E85 (var bensin i den innan) körde ca 20mil motorväg i 110 kmh och stängde sedan av den i ca 30min, körde ytterligare 5min och stängde av den i ca 45min. När jag sedan skulle starta bilen så startar den i ca 1sekund och dör sedan. Efter väldigt många startförsök går den igång och jag kör hem de resterande 15milen utan problem. Jag tankade även i 30 liter bensin för jag tänkte om den inte ställt om sig till så stor andel etanol. Ställde in bilen i garaget och körde ca 1,5mil och stängde av den. Nu kan jag inte få igång bilen. Den tänder och startar lite men dör direkt. Den går på startgas.
Kan man på något vis testa om bränslepumpen fungerar?
Kan man testa bränslepumprelä och var sitter det isåfall?
Bogserat hem bilen och står i varmgarage så jag uppskattar alla tips som går att få.
Inga motorstörningslampor etc lyser, men jag kan inte läsa av ev felkoder med min vanliga läsare. Har Volvo något eget system?
Tacksam för alla förslag.
Re: Startproblem V70 2.0F -09
Postat: mån 10 okt 2016, 00:36
av Steffe3
Ett första steg är nog att inte hoppa mellan bränslen så mycket, utan låt bilen lära sig ett bränsle genom ca 20 min lugn körning med bränslet du tänker använda.
Re: Startproblem V70 2.0F -09
Postat: mån 10 okt 2016, 00:53
av Rådlös
Bränslepumpen och tankmätaren går på växelspänning. Det finns alltså en växelriktare i bilen. Detta kan ju vara bra att veta om när man skall felsöka. Dessvärre kan jag inte berätta var den sitter, för det vet jag inte. Men jag skulle nog leta nära tanken.
Jag vill kommentera lite om adaptering. Det gör man när man har bytt bränsle. Alltså man tankar det nya bränslet, med fördel när motorn är varm, men inte absolut nödvändigt. Sedan kör man i kanske en kvart eller däromkring. Eller om man vill räkna i körsträcka, ett par mil i lite varierande situationer. Så långt har du nog gjort rätt.
Det är viktigt att inte stänga av motorn under den här tiden, för då börjar adapteringen om från noll igen när man startar nästa gång. Naturligtvis får man stanna i rödljus och korsningar, men inte stänga av. Om man nu har ett sådant körmönster så att man bara gör kortkörningar beroende på t.ex avstånd till arbetsplats, familj eller bostad, så blir ju aldrig adapteringen färdig. Bilen kommer att gå väldigt konstigt och man blir säkert missnöjd med bilen. Det är också så att adapteringen gäller oavsett åt vilket håll man har bytt bränsle. Alltså från bensin till E85 och tvärtom, från E85 till bensin. Och även om man väljer att blanda någonstans däremellan, etanol och bensin.
Det finns ju flera debattörer här som har berättat om sina OBD2-läsare och ELM327 och hur dom läser av etanolhalt och motortemperatur o.s.v. Så har du en ELM327 och rätt program till din display, kan vara en smartphone, en läsplatta eller en laptop och t.o.m vissa GPS-skärmar. Naturligtvis också en stationär dator om man har det i garaget. Huvudsaken är att man har rätt programvara i den enhet som skall visa resultatet. Jag vet inte, men är något tveksam till enkla handhållna felkodläsare. Dom enkla kan inte läsa allt. Långt därifrån.
I ditt fall skulle jag nog försöka att göra om adapteringen för det nu aktuella bränslet. Om det lyckas och du vill pröva med E85 igen, så gör om adapteringen "hela programmet". Lyckas det inte så bör du nog tala med en verkstad. Om du har gjort en lyckad adaptering så skall den gälla så länge du kör på det bränslet i framtiden. Du behöver alltså inte tänka på det mera.
Bara lite mer info. Det är resultatet av Lambdasondens värden som ger adapteringen och som styrdatorn lägger i minnet. Där finns det "parametrar" som vet hur E85 uppför sig och dom jämförs då med dom aktuella värdena. Jag nämner detta för det har varit debattörer här på forumet som har berättat att verkstaden har sagt att "man måste nollställa etanolmätningen". Det är alltså inget mätinstrument som man nollställer, utan om det stämmer med uppgiften, programvaran som "kalibreras".
Re: Startproblem V70 2.0F -09
Postat: mån 10 okt 2016, 06:25
av Wizard_o
Jo jag förstår nu att det inte var lyckat att gå från enbart bensin till etanol. Tycker att den på 20mil borde ha känt förändringen men tydligen inte.
Om.man ska byta bränsle bör man alltså försiktigt öka halten av bränslet på någon tank?
Re: Startproblem V70 2.0F -09
Postat: mån 10 okt 2016, 08:03
av Rådlös
Njaääee, Du skall kunna byta direkt, men adapteringen är viktig.
Förmodligen är det den som har krånglat för dig om det inte är något helt annat. Har du t.ex kollat gasspjället? Det kan gegga igen med sot och oljerester och störa tomgången och lågvarven. Det sitter lättåtkomligt högst upp längst fram, så börja där.
Re: Startproblem V70 2.0F -09
Postat: mån 10 okt 2016, 10:52
av rid54
Jag tycker felbilden pekar på att det saknas bränsle. Det skulle kunna vara ett bränslepumpsproblem, dvs att pumpen inte går som den ska eller att den inte styrs ut av motorstyrningen på rätt sätt. Troligen kan man mäta bränsletrycket på nåt sätt, men jag vågar inte uttala mig om hur på den bilen (en del har typ en schraederventil i eller i anslutning till bränsleröret till spridarna ("fuelrail").
Re: Startproblem V70 2.0F -09
Postat: mån 10 okt 2016, 15:30
av Wizard_o
Tack för alla råd.
Uppdatering: Provade att köra med motorvärmaren för att värma motorn idag men utan skillnad.
Vet ni om bränslepumpen brukar höras när man slår på tändningen etc?
Gasspjället låter (surrar) konstant med tändningen på "andra" hacket, ska den göra det?
Inga felkoder har registrerats.
Är bränslepumpsproblem vanligt?
AC/DC konverter till bränslepumpen är det något som brukar gå sönder? Går den att mäta upp?
Någon som vet vad ett bränslepumpsbyte kan kosta? Måste ner med tanken om jag förstått det rätt.
Re: Startproblem V70 2.0F -09
Postat: mån 10 okt 2016, 23:25
av Wizard_o
Har nu märkt att spjällhuset tickar tre gånger vanligen efter startförsöket. Spjällhuset (svarta delen) låter även konstant om jag har läge två på tändningen på.
Kan man få startproblem om spjällhuset inte fungerar korrekt?
Re: Startproblem V70 2.0F -09
Postat: tis 11 okt 2016, 10:42
av Rådlös
Jag har försökt jämföra med min bil, som i och för sig inte har några störningar (peppar peppar), men jag lyckas inte höra någon bränslepump. Det kan ju i och för sig bero på alla mattor och säten i bilen som isolerar ljudet? Och jag lyssnade inte i tankhålet. Då bör man nog ha en medhjälpare till det?
Naturligtvis skall man kunna mäta på DC/AC-omvandlaren med en voltmeter. Men om man tänker sig att frekvensen skulle krångla, 170 Hz, så måste man nog ha ett oscilloskop för detta. Men enbart spänningen ser man ju i en voltmeter.
Spjällhuset hörde jag inget ljud ifrån. Kanske det krävs en medhjälpare där också? Du säger att det tickar tre gånger. En hypotes, det kanske tickar för att det försöker hitta ett nolläge, men sot och oljeklet kanske sitter i vägen. När man startar skall man ju inte röra gaspedalen och det har väl med en eventuell köldstartanrikning att göra. Styrdatorn vill själv bestämma tomgången. Och det hänger väl ihop med spjällhuset, gissar jag.
Du har prövat med motorvärmaren. För ett par år sedan gjorde jag ett experiment med motorvärmaren. Det var -15°C grader kallt en dag. Då kopplade jag in motorvärmaren. Jag lät den sitta i mer än ett dygn. Då hade visserligen vädret svängt om nästa dag och det var bara ett par grader kallt. Men jag mätte temperaturen på motorblocket med en IR-termometer. Det var bara 30°C. Jag har också Ohm-mätt motorvärmaren och med det räknat fram effekten, P = U2/R. Min värmare är på 418 Watt. Det är säkert en tanke bakom detta. Man vill inte värma upp motorn (vattnet) för mycket, för så fort man har startat motorn börjar ju vattnet att cirkulera. Skulle det då komma iskallt vatten från kylaren så kanske tempgivarna och styrdatorn "får fnatt och kommer i otakt"? Det är min fundering. Men 30°C är ju som en varm svensk sommardag så det räcker nog till för att starta motorn under alla förhållanden. Och normalt har man ju bara motorvärmaren inkopplad ca 2 timmar. Det räknas nog att motorn blir 30°C då också? Det var bara mitt experiment där jag lät den sitta i mer än ett helt dygn.
På äldre bilar var det ett sätt att prova bränslepumpen att lossa returledningen och leda ner i t.ex en stor PET-flaska för att se om det kom bränsle. Nu vet jag hur det ser ut i motorrummet på våra aktuella bilar med alla slangar och rör och backar nog för att försöka hitta den som är returledningen. Möjligen kan man höra i tankhålet om det kommer bränsle i returen? Kanske om man har ganska tom tank?
Så det kanske är ett fall för en Volvoverkstad om ingen kommer med bättre förslag.
Till er övriga som läser detta och funderar, bränslepumpen och tankmätaren går på växelström i våra bilar med 2.0F-motorn.
Re: Startproblem V70 2.0F -09
Postat: tis 11 okt 2016, 18:06
av Wizard_o
Tack för dina svar!
Spjällhuset låter ganska högt och konstant när tändningen är på (alla lampor i instrumenteringen är tända) låter som en elmotor som snurrar runt runt. Sen efter startförsöket så tickar den oftast tre gånger.
Ska försöka lyssna efter pumpljud och mäta DC/AC omvandlaren och eventuellt köpa ett spjällhus från en skrot och prova. Fungerar inte detta blir det nog verkstad.