Sida 1 av 4

Lågt däcktryck på samtliga däck samtidigt

Postat: tis 23 feb 2016, 19:50
av ulf_gbg
Hej,
Min fru ringde från bilen (V70 2016) för en stund sen och berättade att hon fått meddelande om lågt däcktryck. Gul markering syntes för samtliga fyra hjul. Har någon stött på detta? Det förefaller märkligt om däcktrycket verkligen har sjunkit på samtliga däck exakt samtidigt, såvida hon inte har kört över en spikmatta. Vinterdäcken har suttit på sedan mitten av oktober så däckbyte kan inte vara orsak till fenomenet.

Edit: Efter en extra koll i manualen hittade jag följande information
"Samtliga hjul gula: två eller fler däck har för lågt tryck."
Så det skulle med andra ord vara möjligt att hon har fått begynnande punka på två däck för att få den här symbolen.

Ringde till Volvo Assistans och konfererade om saken och de tyckte också att det lät märkligt...Bild

Re: Lågt däcktryck på samtliga däck samtidigt

Postat: tis 23 feb 2016, 20:00
av andersuw
"Däcktryck lågt. Kontrollera däcken" är dock ett av de fem meddelanden systemet enligt manualen kan lämna (vid sidan av ett meddelande om att det är fel på däcktrycksövervakningen själv). De övriga fyra alternativen pekar ut ett visst däck men det finns som sagt också en variant som inte gör det. Möjligen innebär det att systemet hittat något som verkar misstänkt rörande trycket men inte klarar av att specificera det ytterligare. Hur den lurar ut något sådant vet jag inte. Det system som du har är ju vad Volvo kallar iTPMS (indirect tyre pressure monitoring system) eller TM (tyre monitoring) och det jobbar såvitt jag vet med hjälp av ABS-sensorerna. Ett uppenbart sätt att avgöra att ett däck har dåligt tryck är att det rullar fortare än de övriga eftersom den praktiska rullomkretsen sjunker vid lågt tryck. Men hur systemet kan avgöra att det är något fel på trycket generellt vet jag inte. Har du mätt upp trycket och vilka resultat kom du i så fall till?

Edit: Det du nu lagt till i din egen edit förklarar nog vad det handlar om. Att ett par av däcken rullar fortare än de övriga kan systemet förstås avgöra och man har helt enkelt inte brytt sig om att utforma informationssystemet så att det pekar ut exakt vilka däck det handlar om ifall det är fler än ett. Lite dåligt kan man tycka. Det blir förstås många textsträngar om man skall ha en för varje tänkbar däckskombination. Men den visuella indikationen borde ju utan vidare ha kunnat göras mer precis när man har ett digitalt instrument att leka med.

Re: Lågt däcktryck på samtliga däck samtidigt

Postat: tis 23 feb 2016, 20:08
av Micce1980
Be henne stanna på en mack o kolla trycket i samtliga hjul, det är ju ett alternativ och då vet man hur det står till, eller? :D

Re: Lågt däcktryck på samtliga däck samtidigt

Postat: tis 23 feb 2016, 20:10
av ulf_gbg
Frugan och bilen befinner sig en bra bit från närmaste mack, så jag/hon har svårt att kontrollera däcktrycket där hon står. Hon skall rulla hemåt om en liten stund så jag får väl be henne att göra en okulärbesiktning och ta en kort sväng innan hon ger sig ut på trafikerad väg. Om det verkar tveksamt så får jag ringa Volvo Assistans och be om hjälp.

Re: Lågt däcktryck på samtliga däck samtidigt

Postat: tis 23 feb 2016, 20:26
av andersuw
ulf_gbg skrev:Frugan och bilen befinner sig en bra bit från närmaste mack, så jag/hon har svårt att kontrollera däcktrycket där hon står. Hon skall rulla hemåt om en liten stund så jag får väl be henne att göra en okulärbesiktning och ta en kort sväng innan hon ger sig ut på trafikerad väg. Om det verkar tveksamt så får jag ringa Volvo Assistans och be om hjälp.
Av sådana skäl har jag alltid en sådan här liten tingest (stor som en penna ungefär) liggandes i handskfacket. Fungerar utmärkt. De verkar märkligt nog vara lite svåra att uppbringa i Sverige numera. Man hittar mest mer avancerade batteridrivna mätare vilket är overkill (man behöver normalt inte den precisionen), tar onödigt mycket plats och riskerar att strula när de verkligen behövs för att batteriet är slut. Men som framgår av länken kan man fortfarande hitta den gamla hederliga icke-elektriska varianten på ebay.

I min "gamla" bil (V70 -02) har jag också en liten fotpump så att jag kan fylla på lite luft själv vid behov. I den "nya" ingår kompressor i medföljande däcklagningssats och den skall enligt uppgift gå bra att använda även om man bara vill pumpa i mer luft, inte nödlaga däcket genom att spruta in skum. Möjligen kan kompressorn användas också för att enbart mäta upp trycket.

Re: Lågt däcktryck på samtliga däck samtidigt

Postat: tis 23 feb 2016, 20:27
av Micce1980
Ahh, kanske är jag som är bortskämd med att sällan ha mer än 10 min till en mack. Ja en yttre inspektion är ju bra, kan ju till och med mms:a till dig vid osäkerhet. Lycka till

Re: Lågt däcktryck på samtliga däck samtidigt

Postat: tis 23 feb 2016, 20:28
av apersson850
Det får bli det gamla sparkatricket, för att höra om däcken reagerar med samma "bump" allihop.

Re: Lågt däcktryck på samtliga däck samtidigt

Postat: tis 23 feb 2016, 20:32
av PeMa
Fick också varning på alla däcken samtidigt men fick rådet av Volvo att kalibrera om...

Re: Lågt däcktryck på samtliga däck samtidigt

Postat: tis 23 feb 2016, 20:33
av Bosse78
Har också fått så 1 gång. Kalibrerade bara om sedan funka det igen.

Re: Lågt däcktryck på samtliga däck samtidigt

Postat: tis 23 feb 2016, 21:06
av ulf_gbg
Frugan fick hjälp av en vänlig man att kolla lufttrycket i däcken och alla låg på 3,0 bar som jag fyllde med för ett par månader sen. Verkar alltså som att TPMS-systemet fick frispel helt enkelt.
Nu har frugan startat en ny kalibrering och är på hemväg i vinternatten och min puls har gått ned en smula. :-)