Sida 1 av 3
s80 d5 07a hjälp
Postat: tor 21 jan 2016, 02:14
av twister81
Hej.
Jag har en s80 d5 2007a som jävlades mig och jag hoppas på att få lite hjälp här. Problemet är att motorn ej blir varm(40c bara), överdelen av motorn under plast kåpan är kall.. det tar väldigt lång tid innan jag får värme i bilen å när jag får det är motorn fortfarande kall. Jag har bytt termostat,tempgivare och tom vattenpump men den blev inte bättre vill även tillaga att kylar vätskan i expansion kärlet inte blir varmt oavsett hur mkt jag kör så kan jag öppna locket och stoppa i fingret å det är kallt.... disel värmaren har slutat fungera i samma veva........om nån vet nåt så snälla alla tips är mkt uppskattade.
Tack på förhand

Re: s80 d5 07a hjälp
Postat: tor 21 jan 2016, 06:54
av StefanN
Du har nog svaret i texten, dieselvärmaren.....
Re: s80 d5 07a hjälp
Postat: tor 21 jan 2016, 11:15
av twister81
Men jag tycker ju att kylar vätskan borde vara varm i expansion kärlet och cirkulera oavsett ?
Re: s80 d5 07a hjälp
Postat: tor 21 jan 2016, 11:23
av VolvoB20
Du åker diesel nu, kom ihåg det.
En dieselmotor har inget gasspäll. Turbon vräker kalluft genom motorn (cylindrar och topp) för fullt hela tiden så värmen från förbränningen far ut i avgasröret,
Toppen fortsätter vara iskall och inget vatten blir varmt och expanderar ut i expantionskärlet.
Det är som du öppnar alla dörrar och fönster hemma när det är -20 ute och storm ute. Det blir inte speciellt varmt inne även om du har elementen på max,
Re: s80 d5 07a hjälp
Postat: tor 21 jan 2016, 11:33
av twister81
Menar du att kylar vätskan aldrig ska bli varm? Disel är nytt för mig .
Re: s80 d5 07a hjälp
Postat: tor 21 jan 2016, 11:48
av VolvoB20
Den värme som produceras vid förbränningen i cylindrarna räcker inte till eftersom nästan allt blåser ut i avgasröret.
På bensinare stannar värmen kvar i motorn eftersom gassjället gör att luften strömmar extremt långsamt genom motorn.
Det finns bara två sätt att få värme i ditt fall.
1. Fixa extravärmaren som är trasig.
2. Kör fullgas, då blir det nog med värme i motorn som inte hinner fara ut i avgasröret, helst med last, typ släp eller uppförsbacke. .
Re: s80 d5 07a hjälp
Postat: tor 21 jan 2016, 12:00
av rid54
Det blir inte så varmt i expansionskärlet eftersom det inte är nån cirkulation där. Det bara kommer in lite vatten när motorn blir varm och sugs ut samma väg när den kallnar. Det heta vattnet går inte runt i kärlet.
Re: s80 d5 07a hjälp
Postat: tor 21 jan 2016, 12:03
av VolvoB20
Dessutom, Det blir inget hett vatten överhuvudtaget. Den lilla värme som hamnar i vattnet förbrukas av kupevärmeelementet så vatten blir knappt 40 grader om det är kallt ute.
Re: s80 d5 07a hjälp
Postat: tor 21 jan 2016, 12:51
av Midnightstar
Hej!
Med dessa problem skulle jag nog kolla termostaten ?:-/
Re: s80 d5 07a hjälp
Postat: tor 21 jan 2016, 12:54
av Tartryffel
Midnightstar skrev:Hej!
Med dessa problem skulle jag nog kolla termostaten ?:-/
Han har ju bytt termostat, står i första inlägget.
Dieselvärmaren är trasig. Det skriver han själv i inlägget. Där ligger problemet, fixa den så blir bilen varm igen.
Halvt OT: Körde till Haparanda förra vintern och hade väldigt lite bränsle kvar (men skulle hinna fram till Ikea...), då stänger bränslevärmaren av sig under färd för att spara bränsle. Det blev väldigt fort iskallt i bilen, och då var det inte farligt kallt, -10 ungefär.