Sida 1 av 3

Extra USB-uttag bakom stereon?

Postat: tor 08 okt 2015, 19:04
av Kneecap
Tjena!

Har en liten smidig hållare till mobilen i fläktgallret ovanför stereon. Det går ju utmärkt att dra en kabel ifrån kupeuttaget vid mugghållarna, men vill kunna dra igen den när jag inte har kaffemuggen där. Vill dessutom inte ha sladdar kors och tvärs.
Det har suttit en brodit-hållare för gps i bilen innan och vid installation har dom kopplat på strömtjuvar till höger om växelspaken, så jag har lätt åtkomst till ström.
Funderar på om man kan ha ett usb-uttag i facket bakom stereon. Någon som har en bra idé på ett litet smidigt uttag man kan montera där, behöver ju innehålla omvandlare för 12v-5v.
Eller är det helt åt skogen att borra upp där? Bara man går fritt från växellänkaget borde det väl vara lugnt?

Manuell DrivE 2011

Re: Extra USB-uttag bakom stereon?

Postat: tor 08 okt 2015, 20:16
av Wolfyswe

Re: Extra USB-uttag bakom stereon?

Postat: tor 08 okt 2015, 22:58
av Kneecap
Wolfyswe skrev:http://www.garaget.org/forum/viewtopic.php?id=174707

snygg bild på usbmontering =)
Haha.. Hade jag kört en gammal DKW så.. :lol:

Re: Extra USB-uttag bakom stereon?

Postat: fre 09 okt 2015, 07:50
av Bilnörden

Re: Extra USB-uttag bakom stereon?

Postat: fre 09 okt 2015, 08:03
av Bilnörden

Re: Extra USB-uttag bakom stereon?

Postat: fre 09 okt 2015, 08:28
av mattish
Vad ska du ha USB-uttaget till?
Musik eller laddning?

Re: Extra USB-uttag bakom stereon?

Postat: fre 09 okt 2015, 08:53
av Kneecap
mattish skrev:Vad ska du ha USB-uttaget till?
Musik eller laddning?
Laddning enbart.

Finns usb-uttaget som sitter i mittfacket att köpa separat? Det hade ju sett riktigt original ut. Dock behövs det en annan omvandlare bakom då det inte har kräm nog för att ladda in teleon..

Re: Extra USB-uttag bakom stereon?

Postat: fre 09 okt 2015, 08:54
av Kneecap
Bilnörden skrev:Här finns det fler varianter.

https://www.elfa.se/elfa3~se_sv/elfa/init.do?toc=19293
Utan omvandlare, visst det finns det säkert att köpa separat, men smidigare om det sitter ihop.

Re: Extra USB-uttag bakom stereon?

Postat: fre 09 okt 2015, 10:36
av Kneecap
Kom på att det är ju lika bra att börja riva isär saker för att se hur det ser ut. USB-uttaget i mittfacket är helt löstagbart, dvs man får med den kromade delen runt. Så nu gäller det bara att få tag på ett sånt och hitta ett snyggt ställe att sätta det på, det blir nog igenom gummimattan i facket. Finns en ledig knapp på stereofronten längs upp till vänster, tyvärr stämde inte måtten annars hade det sett riktigt bra ut. Man kanske kan skära upp den svarta plastbiten som sitter där och limma fast ett uttag i den dock.

Re: Extra USB-uttag bakom stereon?

Postat: fre 09 okt 2015, 13:54
av mattish
Är det inte bättre att sätta 12V dolt istället då ? Finns ju gott om plats runt rattstången där du kan gömma ett löst uttag med en laddare i och bara pilla fram sladden dit du vill ha den.