Sida 1 av 3

Köpråd första bilköpet

Postat: lör 20 jun 2015, 22:27
av discokaj
Hej Volvo fantaster!

Ska precis göra mitt första riktiga bilköp i veckan och har fastnat för en XC70 D4 163hk 2013. Har tidigare kört denna modell inom jobbet men tänkte mer söka råd om det finns några varningsfinger eller liknande av just den bil jag tittar på nu då jag inte är så insatt i priser m.m.

Skulle vilja veta om det är High performance ljud i denna bil? Har varit i kontakt med säljare nu under midsommar men han kunde inte svara på den frågan. Det ingår inga vinterdäck, och bilen är inte utrustad med keyless, tanken är att bilen skall användas till vardags, mtb cykling och en del sälen resor.

Polestar och en vinge ligger högt upp på önskelistan som tillägg utöver en uppsättning vinterdäck+fälg. Har jag någon större service att vänta eller liknande utgifter?

http://www.blocket.se/alvsborg/Volvo_XC ... ?ca=14&w=3

Alla kommentarer är välkomna, tackar så mycket för att ni tar er tiden och hjälper mig! :D

Re: Köpråd första bilköpet

Postat: lör 20 jun 2015, 23:19
av turbo737
Hejsan! Ska du verkligen ha en sån ny bil som första bil, det skulle jag inte rekommendera. Utan köp en billigare istället och koncentrera dig på att bara köra med den. Så kan du köpa en dyrare bil nästa gång.

Re: Köpråd första bilköpet

Postat: lör 20 jun 2015, 23:36
av Micce1980
Köp den du vill ha säger jag. :) Men vinterdäck har jag aldrig köpt en bil utan, skulle inte göra det heller såvida det inte handlar om en sommarkörd C70 eller liknande.

Re: Köpråd första bilköpet

Postat: sön 21 jun 2015, 00:32
av joel80
Jag tänkte lite som Micke först... men kanske viktigare än vad du köper är att du är medveten om kostnaderna beroende på vad du köper.
Med värdeförlusten på en så pass ny bil är man uppe i milkostnad på runt 40kr/milen ganska lätt. (totalt alltså, inräknat förbrukning, skatt, service.)
Vi har ju ingen koll på din ekonomi, så har du bra ställt så är det där nog en bra bil.. sen blir man ju lite fundersam när en bilfirma skriver "Dummum"...

Och efter en googling hittar jag dem på svarta listan: http://www.gp.se/konsument/1.206691-20- ... rta-listan?
Det betyder alltså att du genast går vidare och letar annan bil.
Du kan också läsa här: http://www.reco.se/carteam-ab

Verkar som att säljaren inte följer lagen för fem öre.

Re: Köpråd första bilköpet

Postat: sön 21 jun 2015, 10:09
av mikethebik
turbo737 skrev:Hejsan! Ska du verkligen ha en sån ny bil som första bil, det skulle jag inte rekommendera. Utan köp en billigare istället och koncentrera dig på att bara köra med den. Så kan du köpa en dyrare bil nästa gång.
Hmm, ett något märkligt råd, hur ny eller dyr en "förstabil" är, avgör väl den som skall ha den, finns många som köper en helt ny och dyrare som första bil.
Köp den om du vill ha den och har råd!!

Mike

Oops, såg just Joels inlägg, köp ingen svartlistad, men gärna en likadan och "vit" om du vill ha den!!

Re: Köpråd första bilköpet

Postat: sön 21 jun 2015, 10:12
av StefanN
mikethebik skrev:
turbo737 skrev: Köp den om du vill ha den och har råd!!

Mike
Fast från en annan firma.......

Re: Köpråd första bilköpet

Postat: sön 21 jun 2015, 11:22
av apersson850
Varningsfinger finns alltså, sannerligen, men gällande bilfirman, inte bilen i sig själv. För att återkomma till några av dina frågor så ser man till att vinterdäck ingår när man köper en sådan bil, om man inte av något särskilt skäl inte vill ha några. Typ att man redan har en uppsättning från en likadan bil.

Den här modellen kan ha vilken nivå som helst på speldosa. Värstingversionen Premium Sound har en logga ovanför knappsatsen i mittkonsolen som skryter om det faktum att den versionen är installerad.
Performance, enklaste versionen, och High Performance levereras med 5" skärm, alltså en som inte fyller ut hela utrymmet i pucklen på instrumentbrädan. High Performance Multimedia har 7" från början. Det syns på några av bilderna att det är den lilla skärmen, vilket innebär Performance eller High Performance. Men vilket det är ser jag inte genom att bara titta på bilderna. Det är i alla fall inte High Performance Multimedia eller Premium Sound.

Nu är det ju inte just den här bilen, från just den här säljaren, som du ska ha, men du lär ju fortsätta titta på bilar, så...

Re: Köpråd första bilköpet

Postat: sön 21 jun 2015, 11:57
av Mccartney
turbo737 skrev:Hejsan! Ska du verkligen ha en sån ny bil som första bil, det skulle jag inte rekommendera. Utan köp en billigare istället och koncentrera dig på att bara köra med den. Så kan du köpa en dyrare bil nästa gång.
Varför ska man inte köpa en ny bil när man införskaffar sin första bil???

Har man bara ekonomin så är väl det bästa att köpa en ny bil med tanke på garantier m.m

Re: Köpråd första bilköpet

Postat: sön 21 jun 2015, 12:11
av VolvoB20
apersson850 skrev: För att återkomma till några av dina frågor så ser man till att vinterdäck ingår när man köper en sådan bil,
Varför betala handlaren en massa pengar för vinterdäck? Bättre då att använda pengarna och köpa själv de vinterdäck fälgar man helst vill ha.

Re: Köpråd första bilköpet

Postat: sön 21 jun 2015, 13:04
av joel80
Man kan rätt ofta "pruta" till sig ett par vinterdäck vid köp av en bil hos en handlare.. när man prutat klart på priset på bilen och säljaren säger att han inte kan gå längre.. då säger man okej, så långe man får med en uppsättning vinterdäck. (om det nu inte funnits till bilen från början.) Då blir det billigare än att köpa själv i efterhand... okej att man kanske inte får exakt de fälgar man vill ha, men om det är 10-15k som skiljer kanske det inte gör så fasligt mycket.