Sida 1 av 1

XC70 Summum: Höja och sänka nackstöd i baksätet?? [Löst]

Postat: tor 02 apr 2015, 21:48
av andwim
Har precis hämtat ut min bil och håller på och försöker få lillgrabbens bilstol på plats i baksätet. Dock så är stolens ryggstöd för högt så nackskyddet på stolen hamnar på bilens nackstöd vilket gör att stolen blir obalanserad/vinglig och inte ligger dikt an med ryggstöden.

Jag har letat i böcker och efter knappar...vickat och vridit, försökt tippa nackstödet lite framåt för att sen försöka få ner det men utan framgång.

Svaret finns säkert någonstans men med tanke på klockslaget vänder jag mig till proffsen här. =)

Min ödmjuka fråga är...hur f-n får jag ner/upp/bort nackstödet?? Det enda jag lyckas med är att vika det framåt men det hjälper ju inte direkt...

Mycket tacksam för snabb hjälp.
//A

Re: XC70 Summum: Höja och sänka nackstöd i baksätet??

Postat: tor 02 apr 2015, 22:54
av andwim
Enligt info i annan tråd så går det tydligen inte att justera nackstödet då fast nackstöd enligt Volvo är säkrast. :evil:

Re: XC70 Summum: Höja och sänka nackstöd i baksätet?? [Löst]

Postat: tor 02 apr 2015, 23:29
av börne
Har du inte elektriskt fällbara nackskydd då? Jag trycker bara på knappen så far dom ner. Men är kanske inte så på 70 serien. Jag har ju en S80.

Kom på nu att dom fälls framåt & det hjälper ju inte.

Re: XC70 Summum: Höja och sänka nackstöd i baksätet?? [Löst]

Postat: mån 06 apr 2015, 00:26
av bjornw
Nackskydden i framsätet går att ta loss genom att trycka på två spärrar i ryggstödet bakifrån, en par dm ner i närheten av sömmarna.

Borde gå att montera bort nackskydden bak också. Kommer säkert vara lite meck men kolla med din servicetekniker så kan de troligen plocka fram en instruktion från vida på hur det görs.