Sida 1 av 1
Blårök Xc70 D3 2012
Postat: ons 18 mar 2015, 10:15
av Gaffe1
Hej,
Har vid två helt skilda tillfällen fått blårök under körning på min Xc70 D3 2012, 6500 mil. Servad enligt rekommendation.
Tillfälle 1: I december, bilen hade stått en vecka och efter 5 min körning ser jag hur det virvlar blårök i backspegeln. Stannar omedelbart och då ryker det lite. Stänger av bilen, startar igen - röken borta.
Tillfälle 2: Idag, kört cirka 5 km, ser blårök på samma sätt ganska mycket. Jag stannar, röken luktar lite bränt. Stänger av bilen och ingen rök vid nästa uppstart.
Tacksam för kloka synpunkter vad detta kan vara.
Re: Blårök Xc70 D3 2012
Postat: ons 18 mar 2015, 10:24
av knut1955
Regenerering av partikkelfilter? Du skulle ikke stoppet motoren - da avbryter du prosessen

Re: Blårök Xc70 D3 2012
Postat: ons 18 mar 2015, 20:21
av bem
Jag undrar om det skall blåryka när partikelfiltret regenereras (bränns rent)?
Har inte sett nåt sånt efter min V70 D3 MY14.
Men läs på lite om regenereringen, står lite i handboken till bilen, det är inte fel att förstå lite mer om detta.
/Bo
Dieselpartikelfilter (DPF)
Dieselbilar är utrustade med ett partikelfilter, vilket medför effektivare avgasrening. Partiklarna i avgaserna samlas i filtret under normal körning. För att bränna bort partiklarna och tömma filtret startas en s.k. regenerering. För detta krävs att motorn har nått normal arbetstemperatur.
Regenereringen av filtret sker automatiskt och tar normalt 10–20 minuter. Vid låg medelhastighet kan det ta lite längre tid. Under regenereringen ökar bränsleförbrukningen något.
Regenerering vid kallt väder
Om bilen ofta körs korta sträckor i kallt väder når inte motorn normal arbetstemperatur. Detta innebär att regenerering av dieselpartikelfiltret inte sker och att filtret inte töms. När filtret har fyllts med partiklar till ca 80 % tänds en gul varningstriangel i instrumentpanelen samt meddelandet Sotfilter fullt visas i displayen i instrumentpanelen.
Starta regenerering av filtret genom att köra bilen, helst på landsväg eller motorväg, tills motorn uppnår normal arbetstemperatur. Bilen bör sedan köras i ytterligare 20 minuter.
En smärre reducering av motoreffekt kan temporärt förnimmas under regenereringen.
När regenerering är avslutad raderas varningsmeddelandet automatiskt.
Använd parkeringsvärmare* i kallt väder så når motorn normal arbetstemperatur snabbare.
Om filtret fylls helt med partiklar kan det vara svårt att starta motorn och filtret blir funktionsodugligt.
Då finns risk att filtret måste bytas ut.
Re: Blårök Xc70 D3 2012
Postat: ons 18 mar 2015, 21:23
av EjS
Gaffe1 skrev:Hej,
Har vid två helt skilda tillfällen fått blårök under körning på min Xc70 D3 2012, 6500 mil. Servad enligt rekommendation.
Tillfälle 1: I december, bilen hade stått en vecka och efter 5 min körning ser jag hur det virvlar blårök i backspegeln. Stannar omedelbart och då ryker det lite. Stänger av bilen, startar igen - röken borta.
Tillfälle 2: Idag, kört cirka 5 km, ser blårök på samma sätt ganska mycket. Jag stannar, röken luktar lite bränt. Stänger av bilen och ingen rök vid nästa uppstart.
Tacksam för kloka synpunkter vad detta kan vara.
Det är inte för att vara pessimist men det kan vara en läcka i turbon som gör att den bränner olja. Det händer oftast när motorn inte är helt varm. Och normalt först efter 15000-25000 mil när turbon är sliten.
Det finns också andra sätt att olja kan komma i insugningen som är lite enklare att fixa.
Men kolla först om det är partikelfilter eller om där är avlagringar i motorn för att du bara kör korta sväng. Jag vet att Toyota gör motorrening med Bell Add på D4D.
Re: Blårök Xc70 D3 2012
Postat: ons 18 mar 2015, 22:25
av VolvoB20
Lukta ........
Bränd motorolja luktar ................... bränd motorolja
Regenerering luktar bränt sot.
För mycket diesel luktar ofullständigt-förbränd diesel
Re: Blårök Xc70 D3 2012
Postat: ons 18 mar 2015, 22:37
av gooose
Var tankar du??? Egna ställen eller på macken
Om det är egen komponerade ställen så kan detta vara en orsak
Har haft samma på mina kärror när jag tankat Div bränslen med tex hög svavelhalt eller liknande bränslen
i dessa fall så blir det så när bilen regenererar då dessa bränslen har genererat mer sot/oförbränt bränsle vid körning så då blir det rätt lattja lukt och så regenererar den väldigt ofta
Annars så skulle jag haft koll på oljenivån så att inte bilen börjar dra olja om tex ett lager havererat i turbon
Om bilen börjar gå på motorns olja så kan du få dej en resa som hatet duga
Håll koll på olje nivån sjunker den... Ta bilen genast till verkstad
//Gooose
Re: Blårök Xc70 D3 2012
Postat: tor 19 mar 2015, 05:34
av ThunderAce
Erfarenhet av gamla Volvos där blårök alltid har varit att den förbränner olja och syns bäst när man stått
vid stopp märke på tomgång en stund och ska köra iväg, då är det ett moln bakom
tror inte att det är meningen att man ska se när partikelfilter jobbar, står ingenstans beksrivet heller att det kommer synas
som tex. med att det "kan ryka ur hjulhus högerbak när man använder dieselvärmare"
Kolla oljenivån med jäna mellanrum och se om det minskar, kör du tillräcligt länge
så kommer det ju en varning också att oljenivån är låg
Re: Blårök Xc70 D3 2012
Postat: tor 19 mar 2015, 11:10
av Gaffe1
Tack för era tips!
Det känns märkligt om det ser ut som det gjort vid regenerering, grannen som körde bakom stannade och undrade vad som hade hänt...samma känsla som att ligga bakom en Trabant.
Det jag inte får ihop om det är turbon är att det är så intermittent.
Jag tankar på macken, DinX och Preem så inget ful bränsle här inte.
Har inte kunnat se någon förbrukning av motorolja.
Kan nämnas att jag hade lite strul med dieselvärmaren i vintras, den hängde sig och körde till batteriet tog helt slut vid ett par tillfällen. Slutade med ett nytt batteri och en uppdatering av mjukvaran hos Volvo.
Blir nog ett besök hos verkstaden och en VW istället