Sida 1 av 1
Fråga ang batteriet o Diselvärmaren
Postat: fre 23 jan 2015, 17:23
av jimmi
Hej undrar om man kör små svängar med tiduret på diselvärmaren och batteriet blir för klent.Får man upp något meddelande då i bilen?
Fick problem med ett meddelande Parkerings värmare erfodrar service.
Körde vida programmet o släckte alla koder o nu startar den som vanligt. Stod i vida att den försökt starta den 5 gånger utan att lyckats och då låser sig väl diselvärmarn om jag fattat rätt
Tror ni det kan vara att batteriet var för klent?
Gäller en v70 2.4d 2010
Re: Fråga ang batteriet o Diselvärmaren
Postat: fre 23 jan 2015, 17:52
av apersson850
Nä, om batteriet är för dåligt, eller bränslenivån i tanken är för låg, då får man meddelanden om detta och värmaren försöker inte ens starta. Så om den hängde upp sig och inte kom igång, då var det inte batteriet. Den har ju försökt fem gånger innan den gav upp.
Re: Fråga ang batteriet o Diselvärmaren
Postat: fre 23 jan 2015, 18:58
av jimmi
Tänkte inte så långt.Som du säger så har ju bilen försökt starta den 5 gånger utan att lyckats.
Någon som tror sig veta vad felet kan vara.fick samtidigt eller strax efter fel medelandet Kylsystem Service Erfordras.Men hur stor är risken att termostaten o brännaren pajar samma dag det måste ju hänga ihop.
Som sakt nu har jag kört brännaren manuellt o den går fint inga fel koder.Innan när man satte den på on så slog den om till off efter typ 5sec.
Re: Fråga ang batteriet o Diselvärmaren
Postat: fre 23 jan 2015, 20:34
av mortimer
Hur är nivån på kylarvätskan, går motorn upp i temp ?
Re: Fråga ang batteriet o Diselvärmaren
Postat: fre 23 jan 2015, 22:01
av jimmi
Nivån är på max nu men får fylla på i bland.När inte värmaren funkade så hade jag fisljumen värme i kupen efter typ 20 körning i - 8 grader.Ska man få upp riktig kupevärme i en disel snappt även om inte man har någon värmare på.Första diseln jag har.
Re: Fråga ang batteriet o Diselvärmaren
Postat: fre 23 jan 2015, 23:14
av apersson850
Tar en 12-15 km att få vettig värme utan extravärmaren i min D5, om det är -10°C ute.
Re: Fråga ang batteriet o Diselvärmaren
Postat: lör 24 jan 2015, 08:36
av VolvoB20
jimmi skrev:Ska man få upp riktig kupevärme i en disel snappt även om inte man har någon värmare på.Första diseln jag har.
Om du fiskör kan du köra flera mil och det är fortfarande fisljummet i kupén. Drar man däremot en rejäl Fullgasacceleration på maxvarv upp till motorvägsfart så blir det duktigt varmt i kupén nästan direkt.
Re: Fråga ang batteriet o Diselvärmaren
Postat: lör 24 jan 2015, 10:14
av mortimer
Jag har inga som helst problem med att få upp värmen i min bil; både utan och med värmaren. Har bara varit nere i -12 änsålänge o kört o det var inga problem.
För TS del så låter det som att du har ett läckage i kylarsystemet, eller om koncen är för låg så det dunstar.
Hur långt hade din bil gått o när var den på service senast ?
Re: Fråga ang batteriet o Diselvärmaren
Postat: lör 24 jan 2015, 13:24
av jimmi
Allt ser ut att funka nu alla fall efter jag släckte felkoderna.värmaren fungerar som den ska och inga felmeddelanden alls hoppas det håller isig.
Bilen har gått snart 17000mil och var på service för 1000 mil sen nästan 1 år sen exakt.Så är dax igen tror jag är det inte 1 år eller 1500 mil som gäller?
Jag har som sagt fått fyllt i liten vatten men är typ en liten skvätt bara o endast gjort det 2 gånger på 1 år så är inte så att jag behöver fylla vatten varje dag.
Men funderar fortfarande vad som gjorde att värmaren la av en sväng.
Re: Fråga ang batteriet o Diselvärmaren
Postat: lör 24 jan 2015, 13:57
av apersson850
När jag skrev att det tar minst 10 km att få vettig värme om inte extravärmaren är igång så menade jag om bilen rullar i normal landsvägskörning, ca 90 km/h.