Sida 1 av 3
Hur länge tar de för batteriet att laddas??
Postat: tor 22 jan 2015, 22:52
av Ola311
Hur länge måste man ha bilen igång eller köra innan man vet att batteriet är fullt? ?
Och ja de är ju olika mycke använt av batteriet.
men om de är typ halv tomt.
Re: Hur länge tar de för batteriet att laddas??
Postat: tor 22 jan 2015, 23:01
av SvenB
Helt fullt är jag inte säker på att det blir utan laddare. Men i bilen beror det på hur mycket strömförbrukare du har på. Men en tumregel är ju att du skall köra lika länge som du kört värmaren.
Re: Hur länge tar de för batteriet att laddas??
Postat: fre 23 jan 2015, 01:28
av Ola311
Okej men man vet ju inte hur länge värmaren går när man ställt in en tid?? Eller??
Re: Hur länge tar de för batteriet att laddas??
Postat: fre 23 jan 2015, 06:26
av AndS
Tyvärr finns det många parametrar på full laddat:
status på ditt batteri, bra eller dåligt
laddningstatus på batteriet, är det "fulladddat" eller är det redan på lägre nivå
utetemperatur, +20 eller -20, ett nedkylt batteri tar inte laddning på samma sätt som ett varmt
men även typ av körning med olika elförbrukare inkopplade
Men om man höftar till det lite så låt säga 20 minuter/värmarkörning, men det kan bli det dubbla också.
Ett batteri som tappat en del av sin kapacitet och många minusgrader kräver längre körning för att klara nästa värmarkörning.
Re: Hur länge tar de för batteriet att laddas??
Postat: fre 23 jan 2015, 07:20
av westcoastrecond
Ola311 skrev:Hur länge måste man ha bilen igång eller köra innan man vet att batteriet är fullt? ?
Och ja de är ju olika mycke använt av batteriet.
men om de är typ halv tomt.
Man kan räkna ut hur lång tid det tar att ladda upp ett batteri upp till 80% av fulladdat. De sista 20% beror på batteriets ålder och skick.
Exempel ett 60Ah, ta 80% av det ( 60 x 0.8 = 48Ah) Dela 48 med antalet Ampere (A) som laddaren ger (ex. 5A) (48/5 = 9,6)
Det tar alltså upp till 9,6 timmar att fylla från tomt upp till 80% av fulladdat. De sista 20% kan ta mellan 1-6,5 timmar till beroende på batteriets ålder och skick. /Tobben
Re: Hur länge tar de för batteriet att laddas??
Postat: fre 23 jan 2015, 07:55
av mattish
Och nu vet jag inte vad generatorn har för laddning i en V70, men det bör väl vara närmre 100A?
Sen går det åt A till driften av bilen och övriga förbrukare. Resten går till batteriet..
2h för 80% kanske?
Re: Hur länge tar de för batteriet att laddas??
Postat: fre 23 jan 2015, 11:43
av rid54
Det går ju tyvärr inte att räkna med att generatorn utnyttjas till fullo i alla lägen. Om den är märkt 100 A så innebär det att den klarar av att lämna 100 A, inte att den alltid ger så mycket. Hur mycket batteriet tar emot beror (i princip) på hur urladdat det är. Vartefter det laddas upp suger det i sig mindre och mindre ström. Att fulladda med körning tar "flera timmar" skulle jag vilja påstå, åtminstone om man utgår från ett halvurladdat. Det är bättre att man använder en batteriladdare om det finns möjlighet till det.
Re: Hur länge tar de för batteriet att laddas??
Postat: fre 23 jan 2015, 12:06
av apersson850
Har för mig att generatorn i min XC70 D5 kan lämna 180 A som mest. Men som det skrivs ovan, den gör ju inte det på låga varvtal.
Re: Hur länge tar de för batteriet att laddas??
Postat: fre 23 jan 2015, 12:08
av VolvoB20
Testa att ladda batteriet med 180 amp, batteriet blir svinvarmt och kokar som en vulkan och du förvandlar batteriet till sopor på nolltid. :'(
Jag testade på ett gammalt batteri på skoj, det blev syrafontäner rakt upp...

Re: Hur länge tar de för batteriet att laddas??
Postat: fre 23 jan 2015, 12:19
av rid54
apersson850 skrev:Har för mig att generatorn i min XC70 D5 kan lämna 180 A som mest. Men som det skrivs ovan, den gör ju inte det på låga varvtal.
Nej iofs stämmer det. Det jag menade, var dock att batteriet tar emot laddström i förhållande till systemspänningen (normalt inte högre än 14,5 V) och sin uppladdningsgrad. Generatorn håller systemspänningen uppe (med hjälp av regulatorn) och om batteriet är halvladdat så suger det kanske i sig 15 - 20 A, kanske något mer. Men bara en stund! Snart stiger dess inre spänning och det tar emot mindre och mindre ström, kanske bara 5 - 10 A. Oavsett vad generatorn har för varvtal och vad generatorn KAN lämna. De sista 20 - 30 % av batteriladdningen sker vid rätt låg ström och tar sålunda lång tid. Man hinner nog till Linköping från Stockholm...