Sida 1 av 1

Fysisk batteristorlek XC70 '08

Postat: mån 17 nov 2014, 20:46
av cjsk
Hej alla!
Nytt batteri måste införskaffas innan vintern tar vid, och har börjat undersöka modeller och priser. Önskar givetvis så bra och kraftigt batteri, för så lite pengar som möjligt :)
Men, undrar lite om erfarenheter kring att få plats med ett fysiskt sett större batteri, än det som sitter originalt.
Önskar helst få ner ett batteri á la "storlek stort V70N batteri". Måtten på dessa är 353x175x195mm.
Någon som fått till detta i en V70/XC70II?

Det originala batteriet har måtten 315x175x175mm. Det som sitter i nu är på 80Ah och 700 CCA (Volvo).
Har hittat Vartas F18 batteri som har samma mått, med 85Ah och 800 CCA, och det verkar prisvärt.
Samtidigt skulle jag önska ännu mer kraft nu när jag först byter - men då stoppar det på de fysiska måtten på batteriet.

Jag plockade ur batteriet och mätte batterilådan. Om ett batteri på 353mm på längden går ner, så är det nog helt precis på mm...
Däremot så ser jag problem med höjden - 195 mm. Batterilocket som sitter på sluttar kraftigt nedåt på slutet, och tror knappast man får på det helt. Lösningar som silvertejp och strips är inte aktuellt i mitt motorrum! :)
Kan heller inte hitta något alternativt batterilock.

Så, input och erfarenheter mottages gärna.

Tack för hjälpen!

Re: Fysisk batteristorlek XC70 '08

Postat: mån 17 nov 2014, 21:23
av JE Jr
Skumt, jag har 90Ah i min S80, och det är den originalmonterade storleken. Tror det är längden som skiljer olika batterier? Jag skulle ha detta stora pg.a. att jag hade bränslevärmare sa de på Volvo.

Re: Fysisk batteristorlek XC70 '08

Postat: mån 17 nov 2014, 21:39
av rid54
Storlek och kapacitet är ju inte direkt kopplade; det går säkert att hitta olika kapacitet i samma kärlstorlek. Dock är ju skillnaden mellan 80 och 90 Ah inte så stor; det är viktigare att hålla batteriet laddat än att det är "stort". Ett batteri med stor kapacitet lär ändå tappa sugen rätt fort om det inte hålls laddat. Värdena på Ah och CCA är för fulladdade batterier i god kondition.

Re: Fysisk batteristorlek XC70 '08

Postat: mån 17 nov 2014, 23:23
av gooose
om jag inte minns fel så finns det någon typ av lösning för att få in större batteri med en längre jordkabel+ ett högre lock

Har för mej att jag monterat detta på några 08or tror det är skillnad mellan åm 08 o uppåt på utförandet av locket


//Gooose

Re: Fysisk batteristorlek XC70 '08

Postat: tis 18 nov 2014, 15:25
av ER
gooose skrev:om jag inte minns fel så finns det någon typ av lösning för att få in större batteri med en längre jordkabel+ ett högre lock

Har för mej att jag monterat detta på några 08or tror det är skillnad mellan åm 08 o uppåt på utförandet av locket


//Gooose
Är det inte bara så att denna är till för att kunna pula ner 90Ah batteriet och därmed längre jordkabel i bilar som inte har denna som standard som tex D5:or med värmare?
Svårt att se hur man får plats med ett 15mm högre batteri när det sitter halvvägs in under instrumentbrädan och det är minimalt med extra utrymme i höjdled under svarta plasten på främre delen mot torpedväggen där batteriet sitter på sin hylla.
90Ah borde ju räcka om man ser till att underhållsladda om man kör med värmare frekvent oavsett korta eller långa resor och det finns ju tamp avsedda för feltemas kopia idag liksom originalet till ctek.
Är man lat kan man köpa sats som man kopplar via uttaget i frontspoilern istället för motorvärmare och laddaren göms i motorummet.

Re: Fysisk batteristorlek XC70 '08

Postat: tis 18 nov 2014, 18:22
av falcon
Jag slängde in Biltemas 100 amp AGM batteri i fjol höst, det har vart mkt dieselvärmare och kallstarter men det håller ( peppar peppar)
locket går dock inte igen helt, ska fixa det när lusten kommer på, funkar fast det är en liten glipa.