Sida 1 av 1

Uppd. av RTI kartor

Postat: mån 27 okt 2014, 23:12
av Johannnes
Hej

Jag har en XC60-14 och har en fråga gällande DVD skivor för uppdatering av RTI kartorna.
Min bil tillverkades innan vecka 46 2013 vilket innebär att den har RTI och inte Sensus systemet (kartorna uppdateras av Navteq). Har än idag inte erhållit DVD skivorna och börjar undra om fler här i forumet inte fått dem heller.

Hur länge skall man vänta för att få kartor som är från 2013?

Mvh
Johannes

Re: Uppd. av RTI kartor

Postat: tis 28 okt 2014, 11:33
av Robbi
Oj, det låter som en borttappad order. Har du kontaktat dem?

Re: Uppd. av RTI kartor

Postat: tis 28 okt 2014, 13:28
av apersson850
Jag har en 2012, och där har kartorna brukat komma under sommaren. Nu är det ju slut på gratiskartor till den, men så länge det varade var det så.

Re: Uppd. av RTI kartor

Postat: tis 28 okt 2014, 15:59
av Perra83
Min V60 är en MY13 uttagen 2012-08. Fick kartor i somras. Kommer det en gång till eller är det stopp tror ni?

Re: Uppd. av RTI kartor

Postat: tis 28 okt 2014, 18:19
av apersson850
Två uppdateringar ska ingå i priset.

Re: Uppd. av RTI kartor

Postat: tis 28 okt 2014, 22:11
av Johannnes
Robbi skrev:Oj, det låter som en borttappad order. Har du kontaktat dem?
Jag har kontaktat Navteq, kan dock säga att det var inte dem mest tillmötesgående personerna som jobbade där. Problemet för mig var att jag anmälde mig till deras hemsida augusti i år. Därav misstänker jag att jag inte fått dvd skivorna i sommras. Dem sa att jag KANSKE får hem skivorna i slutet på November, men inget dem kan garantera.

Men när jag pratade med Volvo så sa killen på kundsupport att det var en av anledningar till att dem slutade med DVD från Navteq, för att det var mycket problem från deras sida.

Re: Uppd. av RTI kartor

Postat: ons 29 okt 2014, 05:56
av Racetwin2
Jagvet att när jag fick min MY14 levererad i Juli 2013 så var man tvungen att anmäla kartuppdatering inom 60 dagar efter leverans. Varför vet jag inte. Jag fick också mina i somras.

Re: Uppd. av RTI kartor

Postat: tor 30 okt 2014, 20:28
av Johannnes
Racetwin2 skrev:Jagvet att när jag fick min MY14 levererad i Juli 2013 så var man tvungen att anmäla kartuppdatering inom 60 dagar efter leverans. Varför vet jag inte. Jag fick också mina i somras.
Ok. Jag anmälde mig på deras hemsida i augusti.
Men när jag ringer och frågar så vet det själva inte när skivan skall skickas. Dem säger kanske i slutet på November eller på våren. Låter lite oseriöst för mig att dem inte vet när saker skall skickas, och varför kan dem inte skicka nu föregående års kartor, har dem slut på DVD skivor? hahaha