Sida 1 av 1

Airbag lampa

Postat: tis 07 okt 2014, 23:36
av henso
Bytte kupefilter häromdagen och hade då bort handsfacket , belysning under handskfacket samt panelen med airbagavstängningen inkl brytaren.
(Hade sedan igång tändningen med dessa saker bortkopplat) fann en lös kontakt ovan handsfack nån som känner igen vart den hör?
Problemet nu är att airbaglampan lyser..har läst mig till att bortkoppling av innerbelysningen kan ställa till bekymmret eller kan de va den lösa kontakten som är felet? Hittade ingen inkopplingsplats till den. Bild

Re: Airbag lampa

Postat: ons 08 okt 2014, 07:05
av hollan
Nä den har inget med de och göra
Därimot så koppla du ur kabeln till airbag avstängningen utan och koppla ur batteriet så där har du problemet
Du måste in och radera felkoderna
Sedan undrar jag varför du skruva i sönder allt de för o byta kupe filter?
Du behöver bara ta bort kåpan under handskfacket och på senare även dra bort säkringshållaren

Re: Airbag lampa

Postat: tor 09 okt 2014, 08:46
av henso
Aha ok jag var osäker på placering av filtret och hade för mig att handskfacket skulle bort . Får åka till verkstan och nolla då.
Det sitter mera än en brytare i avstängningsvredet alltså inte bara av och på.