Sida 1 av 2
Aktivera USB ingång.
Postat: mån 28 apr 2014, 19:57
av Murdoc12
Har en 2010 V70 momentum med Performance anl.
Vid AUX ingången finns det det ett lock som ska vara för USB. Tog bort det och det finns en fördragen kabel till USB i bilen
Följde kabeln genom mittkonsolens inre och din går fram till stereon men kan inte se om det är kopplad eller ej.
nu till frågan.
Går det att aktivera ingången på ngt sätt, eller är det en dum kabel som sitter där?
Vill inte köra en kontakt i onödan om det inte alls går.
Någon som vet?
Re: Aktivera USB ingång.
Postat: tis 29 apr 2014, 20:29
av reo91
USB är inte med i Performance-paketet vad jag vet, man måste upp i High Performance minst för det.
Men går kanske att få igång den på något vis, kabeln är förmodligen fördragen i alla bilarna men inte inkopplade/programmerade.
Re: Aktivera USB ingång.
Postat: tis 29 apr 2014, 21:00
av Sceptic
I High Performance finns det en fungerande USB-kontakt. Märkligt om den inte skulle vara aktiverad även i en Performance om kontakten finns där :shock:
Re: Aktivera USB ingång.
Postat: tis 29 apr 2014, 22:03
av Murdoc12
På volvo så visste dom inte riktigt hur det låg till, dom tyckte att det var märkligt att kabeln fanns där överhuvudtaget, då USB finns bara på High perf och Premium.
Tittar man på elscheman så har inte performance stereon någon USB ingång.
En montör som fick hjärnsläpp?
Re: Aktivera USB ingång.
Postat: tis 12 jul 2016, 10:10
av StefanN
Sitter i lite samma sits. Fick du nån ordning på detta?
Jag har Performance och kabeln va fördragen men ingen kontakt monterad, monterade den och teknikern försökte ladda mjukvaran men bilen tog inte emot den.
Re: Aktivera USB ingång.
Postat: tis 12 jul 2016, 10:40
av MartinS
Jag tror inte performance är kompatibel med USB, tyvärr.
Re: Aktivera USB ingång.
Postat: tor 14 jul 2016, 13:59
av Schmoyoho
Nog måste väl high performance ingå om man har en T6, då har man väl summum också? Inscription och performance-stereon kändes iallafall mysko.
Re: Aktivera USB ingång.
Postat: tor 14 jul 2016, 16:16
av StefanN
Tyvärr är Performance standard på alla nivåer.
Re: Aktivera USB ingång.
Postat: tor 14 jul 2016, 16:27
av apersson850
När jag köpte min 2012:a fick man High Performance, med USB-uttag, om man köpte Momentum. Sen fick man ingen bättre speldosa automatiskt bara för att man gick upp ytterligare i utrustningsnivå.
Däremot så brukar ju mojänginnehållet i olika utrustningsnivåer öka med åren, för att locka bilägare att köpa en nyare med samma nivå, och då få mer prylar än förra gången. Så det är ju inte säkert att det fanns USB-uttag 2012 i High Performance, bara för att det gjorde det 2012. Eller att High Performance ingick i Momentum på den tiden. Jag äger nog ingen dokumentation om det, tror jag.
Det inlägg StefanN skapade medans jag tänkte på mitt tyder ju just på detta.
Re: Aktivera USB ingång.
Postat: tor 14 jul 2016, 16:47
av StefanN
Mitt svar gäller dom tidigare årsmodellerna.
Ska ta ett snack med Spendrups som beställde min bil ny och höra hur dom tänkte egentligen.