Sida 1 av 1

Startproblem - S80N 2.4D från 2007

Postat: ons 19 mar 2014, 21:11
av ekmikael
Hej allihopa!

Nu behöver jag alla tips jag kan få eftersom jag håller på att bli galen på min bil.

Bilen i fråga är en Volvo S80N 2,4D från 2007.

Problemet är att när jag trycker på "elstarten" så varvar motorn upp men istället för att lägga sig på tomgång så dör den. För att jag ska lyckas få motorn att lägga sig på tomgång så måste jag gasa ordentligt medan jag trycker på "elstarten" och varva upp motorn och har jag tur då lägger den sig på tomgång. Sedan kan jag köra bilen men när jag stannar till/släpper gasen då dör motorn.

Medan jag kör och motorn är kall så händer det att bilen går oroligt (hackar lite eller vad man ska kalla det). När motorn kommer upp i temp så går bilen precis som vanligt men så stannar jag till och bilen dör.


Följande är kollat/åtgärdat på verkstad:

Virvelspjället läckte - nytt monterat

Spjällhuset - rengjort (fastän jag inte fått någon felkod på det)

Bränslefilter - nytt

Spridare - provtryckta och de hade inga avvikelser

Pumpen i tanken - flödar som den ska

Dieselpumpen - utbytt mot en nyare



Spontant känns det som att det är något "bränslerelaterat" fel?

Tack på förhand!

/Mikael

Re: Startproblem - S80N 2.4D från 2007

Postat: ons 19 mar 2014, 21:24
av tolare
Tror det kan vara Egr ventilen, ett vanligt problem på andra bilmärken.

Re: Startproblem - S80N 2.4D från 2007

Postat: ons 19 mar 2014, 21:50
av ekmikael
tolare skrev:Tror det kan vara Egr ventilen, ett vanligt problem på andra bilmärken.
Tack! Ska kolla med verkstaden imorgon. Vet nämligen att de bytt någon ventil eller givare men minns inte exakt vad det var som byttes ut.

Re: Startproblem - S80N 2.4D från 2007

Postat: tor 20 mar 2014, 09:07
av ekmikael
Kan tillägga att då bilen var hos Bilia förra veckan konstaterades det att det inte finns några felkoder alls.

Tidigare hade jag felkod på virvelspjället men det är åtgärdat/nytt. Jag hade även en felkod på vevaxelgivaren men den är också utbytt mot en ny.

Re: Startproblem - S80N 2.4D från 2007

Postat: lör 22 mar 2014, 09:55
av ekmikael
Någon som haft liknande symtom på sin bil eller har tips på vad det kan tänkas vara som ställer till det? :)