Sida 1 av 7

Polestar Ny kampanj 1/4 fram till Sept

Postat: ons 12 mar 2014, 16:01
av Sceptic
Har vissa smärre funderingar på en sådan uppgradering till vår 2.5FT även om jag inte tycker den saknar kraft i originalutförande. Ni som har Polestar, hur mycket skillnad tycker ni det gör? Några nackdelar?

Re: Polestar

Postat: ons 12 mar 2014, 18:20
av kinamicke
Jag har Polestar i min XC70 D5 2008, och så här i efterhand tror jag att jag hade haft roligare av att rulla ihop tusenlapparna och rökt dem än att göra uppgraderingen.
Ingen jätteskillnad alltså!

Re: Polestar

Postat: ons 12 mar 2014, 19:10
av Mwi
Jag var själv tveksam men i höstas var det kampanj på Polestar 6900:-, tyvärr var det efter jag hade fått på dubbdäcken så jag har inte provat så aktivt men det blev rätt bra tycker jag. Sen funderade jag på hur man berättar det för sin fru ??:-/ Jag löste det med en julklapp från tomten :D
Första kommentaren från min fru på Julafton, "jag har märkt att bilen verkar piggare" och hon är helt ointresserad av bilar, finns det bränsle i tanken och bilen startar är hon nöjd.
Bilen blir rätt mycket piggare trodde inte att det var den skillnaden från 231 Hp till 258 Hp, vid omkörning på landsväg blir det rätt bra drag, ligger man på 80 km/h och ger fullgas så går det rätt snabbt till 160-170 km/h, det gäller bara att hålla i ratten för det rycker en del med vinterdäcken.

Re: Polestar

Postat: ons 12 mar 2014, 23:11
av gooose
Om du funderar så kommer det en kampanj from 1/4 med ett Bättre pris tror det var 6900:- Vet ej hur länge den håller på


//Goose

Re: Polestar

Postat: ons 12 mar 2014, 23:15
av gooose
kinamicke skrev:Jag har Polestar i min XC70 D5 2008, och så här i efterhand tror jag att jag hade haft roligare av att rulla ihop tusenlapparna och rökt dem än att göra uppgraderingen.
Ingen jätteskillnad alltså!

Du har inget fel på din bil tex EGR som inte stänger riktigt utan ligger lite öppen eller någon givare som visar lite lagom fel för att inte tända felkod ? för märkbar skillnad är det i normala fall tycker jag
Har själv kört en som var Polestar optimerad men kändes som en original och den vart det ett givar fel på till EGR

så det kan vara ett bra läge för dej att i alla fall kolla felkoder


//Goooose

Re: Polestar

Postat: tor 13 mar 2014, 00:47
av Schytten
gooose skrev:Om du funderar så kommer det en kampanj from 1/4 med ett Bättre pris tror det var 6900:- Vet ej hur länge den håller på


//Goose


Goose,

Är du säker på detta?

Isåfall väntar jag med min optimering tills dess :)

Mvh

Schytten

Re: Polestar

Postat: tor 13 mar 2014, 08:57
av Sceptic
Samma här, då blir det lagom vid servicen i april. Kan man läsa om kampanjen någonstans eller har du "inside information" Goose? :wink:

Re: Polestar

Postat: tor 13 mar 2014, 10:23
av crumpets
Det lät ju finemang! Hoppas V40 också inkluderas :) Har gått och sugit på den eftersom det kändes som förra kampanjen var så succéartad att jag bara antagit att det kommer en ny innan sommaren.

Re: Polestar Ny kampanj 1/4 fram till Sept

Postat: tor 13 mar 2014, 17:56
av Sceptic
Kollade med Upplands Motor idag och precis som Goose skrev så kommer det en kampanj from 1/4 fram till september.
6900 skulle uppgraderingen kosta för min bil och en vinst på 2300 är inte att förakta.

Re: Polestar Ny kampanj 1/4 fram till Sept

Postat: tor 13 mar 2014, 19:36
av roadside
Hmm blir att lätta på lädret då :D Vad gör programvaran med motorn,är det laddtrycket som ställs upp. Vad jag fattat är det" lågtrycksturbo". Kan någon förklara. Ändras något i växellådans mjukvara/karaktär? :?: