Sida 1 av 3
Är det skillnad på ruby och Flamenco kulörerna?
Postat: tis 31 dec 2013, 15:33
av Rumpnisse
Är det skillnad på ruby och Flamenco kulörerna eller har dom bara bytt namn något år.
Tycker ruby nämns ofta bland dom första II modellerna och flamenco bland dom senare.
Re: Är det skillnad på ruby och Flamenco kulörerna?
Postat: tis 31 dec 2013, 16:19
av Funk
Ställer man dem jämte varandra så ser man tydligt skillnaden, det är två ganska olika kulörer..
/Thomas
Re: Är det skillnad på ruby och Flamenco kulörerna?
Postat: tis 31 dec 2013, 16:23
av Rumpnisse
Jag som vill ha den lite mer djupare vinröda metalliclacken, då ska jag söka efter ruby anar jag?
Re: Är det skillnad på ruby och Flamenco kulörerna?
Postat: ons 01 jan 2014, 10:21
av Funk
Rumpnisse skrev:Jag som vill ha den lite mer djupare vinröda metalliclacken, då ska jag söka efter ruby anar jag?
Ja, Flamenco Red är ljusare med (enligt mig) en liten aning gult/orange i.
/Thomas
Re: Är det skillnad på ruby och Flamenco kulörerna?
Postat: ons 01 jan 2014, 11:15
av bem
Har en granne som har en V70 II 2008 Ruby röd metallic, den är lite mörkare än de nyare Flamenco röd metallic (har provkört Flammenco röda demobilar och de är helt klart ljusare röd metcllic). Tror Flammenco röda kom till modellår 2010 men tror även Ruby röda fanns kvar det året också.
Gillar själv lite bättre den aningens mörkare Ruby röda.
/Bo
Översta bilden Ruby röd, nedersta Flammenco röd:

Re: Är det skillnad på ruby och Flamenco kulörerna?
Postat: ons 01 jan 2014, 11:28
av D5power
Flamenco röd (702) kom MY2011 8)
Re: Är det skillnad på ruby och Flamenco kulörerna?
Postat: ons 01 jan 2014, 12:08
av Rumpnisse
Är rubyn lätt att hålla fin?
Har sökt svart bil men så blev jag lite frestad av tanken om en ruby, med svarta lister/rails/rutor, på med nyare backspeglar samt ixion diamond cut/matt black fälgar.. Fast en svart kanske är lättare att hålla fräsch även efter några år.
Re: Är det skillnad på ruby och Flamenco kulörerna?
Postat: ons 01 jan 2014, 13:03
av bem
Rumpnisse,
Menar du svart metallic eller solid svart (ej metallic)?
Solid svart tror jag du får mer jobb med att hålla fin och smuts syns nog lite mer på en svart solid än en röd metallic.
Den Ruby röda gissar jag inte är så värst besvärlig hålla ren, metallic hjälper även till lite där.
Skall du ha en färg som ger minimalt med jobb ang att smuts syns är det nog grå metallic du bör kika på, t ex Titanium grå metallic eller den Savile grå metallic är nog allra bäst där. Har en kollega på jobbet som har haft Savile grå metallic på sina två senaste V70 tjänstebilar, det är en ganska fin färg men grått är grått förstås så visst finns det elegantare färger som livar upp mer.
Själv har jag Seashell metallic på min V70 2014 (på mina två förra V70 hade jag mörkblå metallic men tillsammans med grå inredning blev de lite tråkiga och murriga).
/Bo
Re: Är det skillnad på ruby och Flamenco kulörerna?
Postat: ons 01 jan 2014, 13:19
av Rumpnisse
Svartmetallic. Vad heter dessa? Känns som om det är flera namn där med. (:-)
Såg annonser med äldre vinrödmetallic bilar, helt matta och ledsamma. Blir tveksam. Klart att alla bilar ser ledsna ut ifall man inte tar hand om dom iofs.
(tack för svaren, och bilden!)
Re: Är det skillnad på ruby och Flamenco kulörerna?
Postat: ons 01 jan 2014, 13:36
av bem
Hej,
V70 modellår 2014 - 2008: heter "452 Svart metallic" dessa årgångar och jag kan ej se nån annan svart metallic i de broschyrer jag har.
Äldre vinröd metallic - hur gamla bilar kikade du på?
Solid röd (ej metallic) brukar dock vara mer jobb att hålla snygga ju äldre de blir. Brorsan hade en Volvo 850 herrgårdsvagn röd solid och det var en del jobb att hålla den fräsch i lacken. Lätt att de bleknar och ser lite trista ut med tiden. Metallic har inte den tendensen enligt min erfarenhet med Volvo metallic bilar, hade min förra V70 2001 i 12 år som var en marinblå 417 metallic och den såg fin ut hela tiden.
/Bo