Sida 1 av 1

Broms fråga

Postat: fre 22 nov 2013, 15:51
av lundsbrunn
Jag har bytt broms skivor och belägg i bak
På min V70 iii men det tjuter när jag bromsar
Fast jag smörja in allt med koppar pasta
Vad är de då som gör att det tjuter

Re: Broms fråga

Postat: fre 22 nov 2013, 16:33
av börne
När det skriker om bromsarna brukar det bero på vibrationer, man brukar ju kunna bli av med det om man smörjer mellan kolv & belägg. Jag hade inte brytt mig, när det skrikit om mina har jag ignorerat & det har försvunnit efter ett tag. Var ioförsig inte på min Volvo.

Re: Broms fråga

Postat: fre 22 nov 2013, 16:44
av Vojje
B-temas KP är för dålig :cry:

Re: Broms fråga

Postat: fre 22 nov 2013, 16:59
av börne
Använder aldrig kopparpasta... tycker bara det blir till en kletig trög massa efter ett tag. Jag rengör riktigt noga, ser också till att allt glider lätt & annars inget annat, det har fungerat bra i alla år för mig, aldrig haft kärvande bromsar på någon bil.

Re: Broms fråga

Postat: fre 22 nov 2013, 17:36
av AndS
Finns beskrivet hur man ska smörja på Volvo och vilken typ av fet, åtminstone gällande Volvos bromsklossar.
Minns jag inte fel är det bara på sidorna av klossarna där de fästs i bromsoket.
Och att man även använder ett nytt monteringskit, snålar man med det kan det bli oljud då de ska slitas in tillsammans.
Man kan hoppa dessa delar och få det att fungera utmärkt eller få problem/missljud.

Re: Broms fråga

Postat: fre 22 nov 2013, 17:37
av Arne
Det finns ett speciellt bromsfett som tål höga temperaturer. Kopparpastan går lös på gummidetaljer och är inte bra om det kommer i kontakt med gummidamaskerna.

Re: Broms fråga

Postat: fre 22 nov 2013, 17:53
av lundsbrunn
Oki . Jag köpte belägen å skivorna på vparts

Re: Broms fråga

Postat: lör 23 nov 2013, 13:51
av oldtimersmc
Skit i gnisslet det går över, hundarna blir överlyckliga när de kan höra husse komma i flera kvarter :twisted:
Min brukade stå och yla när jag hade detta fenomen Aooo