Sida 1 av 1

Privatförsäljning på KVD

Postat: lör 26 okt 2013, 10:00
av bandis
Hej,

Börjat fundera på att sälja min V50 men är inte så sugen på Blocket eller liknande. Så jag snublade över Kvarndammens privatbilsförsäljningstjänst kvd.se som verkar vara ett intressant alternativ.

Det jag är nyfiken på är om nån av er har sålt sin bil privat genom dem och hur det har gått?

Konspiratoriskt lagd, som jag är ;-), har jag framför allt ett bekymer. Om jag har förstått det rätt går det till på följande sätt:
Efter att ha kommit överrens om ett första reservationspris, utifrån säljarens detaljerade specning och beskrivning, ska bilen lämnas in för test _och_ rekond.

Det är nu man hamnar i ett läge där de håller en som gisslan. För om man under testandet skulle hitta något annat på bilen (som man inte försökte dölja utan inte hade en möjlighet att hitta själv) kan KVD kräva en justering av reservationspriset. Om man inte vill/kan acceptera det nya reservationspriset _måste_ man stå för kostnaden för både test och rekond (1875 kr i skrivandets stund).

Rimligtvis borde man förväntas att det inte görs en rekonditionering om bilen inte är klar för försäljning, men det känns att man petar in den för att få det svårare att tacka nej till det nya förslaget, då man annars måste betala summan ovan.

Nån som har några erfarenheter, eller bara generella tankar :-)

Om det spelar nån roll kan jag skriva att det handlar om en V50, 2.0D -08, knappt 12000 mil, fullservad, första ägare. Bilen kommer att besiktigas innan den läggs till försäljning.

Re: Privatförsäljning på KVD

Postat: mån 28 okt 2013, 11:46
av sweborn
Å andra sidan känns 1875:- som OK för en test och rekond inför försäljning, det får du ju valuta för även om du väljer att sälja bilen privat. Jag hade gärna köpt en bil på blocket besiktigad av KVD (handelskammarens hens?) då jag fått för mig att de är noggranna.

Re: Privatförsäljning på KVD

Postat: mån 28 okt 2013, 11:49
av pcdoktor
sweborn skrev:Å andra sidan känns 1875:- som OK för en test och rekond inför försäljning, det får du ju valuta för även om du väljer att sälja bilen privat. Jag hade gärna köpt en bil på blocket besiktigad av KVD (handelskammarens hens?) då jag fått för mig att de är noggranna.
+1 på det inlägget

Re: Privatförsäljning på KVD

Postat: ons 30 okt 2013, 22:51
av bandis
Ni har förstås rätt :-)
Det är nog känslan av att kunna bli "lurad" som fick mig att fundera.
Tack