Sida 1 av 1

Riskera garanti mot målning? (Bromsok)

Postat: tor 04 dec 2008, 19:47
av Stefan85
Hejsan!

Dum fråga, men.

Jag har köpt Volvo Original:
*Bakre Bromsok, höger/vänster
*Bromskivor bak höger/vänster.
*Byglar bak, höger/vänster
*Byglar fram, höger/vänster

Eftersom bromsoken och byglarna inte är behandlade, så funderar jag på att kallgalva och måla dem. Men då ryker ettårs garantin.
Att ha "extra rostskydd" på bromsoken + byglarna är bra, vill att delarna ska vara fräscha om 5 år också.
Men skulle det vara fel på en del så blir det jobbigt och dyrt.
Hur hög felfrekvens är det på Volvos Originaldelar? Borde banne mig inte vara det.
Men, är det värt att måla dem och skippa garantin?

Ha´re!

Re: Riskera garanti mot målning? (Bromsok)

Postat: tor 04 dec 2008, 19:56
av Tomas88
Flyttad till Ekonomiforum
/Tomas88

Re: Riskera garanti mot målning? (Bromsok)

Postat: tor 04 dec 2008, 20:08
av CarMan
Har svårt at förstå frågan & fpr gissa mig till vad det är för bromsok vi pratar om (jag gissar att det är bakre bromsok till en S40 2002)
dom bysväll då o då, men inte lika ofta som på en 850 tilexempel (finns ju betydligt fler 850+v70 ute i omlopp)
vad är mycke & vad är lite & vad har det med saken att göra?

för att ge lite allmän fakta. det är sällan det är fel på oken så du behöver nytja garantin
jag kan garantera att ett obehandlat ok inte har kortare livslängd, det är inte den yttre korisionen som tar kål på dom. (alltså helt onödigt att behandla dom)

Re: Riskera garanti mot målning? (Bromsok)

Postat: tor 04 dec 2008, 21:32
av Tomas88
Nej de har nog inte kortare livslängd för att de rostar utvändigt. Men onödigt vet jag inte. Det är ju snyggt! :P :wink:

Re: Riskera garanti mot målning? (Bromsok)

Postat: tor 04 dec 2008, 21:59
av CarMan
ja vist kan man måla dom, o då lär dom inte tappa garantin. men kallgala låter helt onödigt

Re: Riskera garanti mot målning? (Bromsok)

Postat: tor 04 dec 2008, 22:23
av Tomas88
Ja oken är väl målade med nåt från början, så nån galv behövs nog inte.
Jag använde Biltemas hamarlack på mina (rostiga) vilket funkat bra.

/ Tomas

Re: Riskera garanti mot målning? (Bromsok)

Postat: fre 05 dec 2008, 06:46
av Stefan85
CarMan skrev:ja vist kan man måla dom, o då lär dom inte tappa garantin. men kallgala låter helt onödigt

Tyvärr så tappar jag garantin om jag målar dem. Jag har frågat på den lokala Volvohandeln här i stan.
"Även om du gör det i rostskyddssyfte så kommer de säga, att du gjorde något fel, för det är en yttre åverkan..."

Re: Riskera garanti mot målning? (Bromsok)

Postat: fre 05 dec 2008, 20:07
av CarMan
om du får fel på oket så ser man ju ganska enkelt om det kan ja med färgen att göra eller ej, o givetsiv komer du har tveksama bedömningar imot dig ifall du målat oken (så som en sväld damask, kan ju ha orsakats av att du fått färg på damasken o tvättat bort det med ett lösningsmedel som gummit ej tålt. )
men är det rost skador på kolven o damasken är hel, så har du givetvis garantin kvar. (fast gantin är ju bara 1 år) vänta 1 år o måla sen om du är osäker (på ett år kanske du komer på att det fins roligare saker att läga pengarna på)

Re: Riskera garanti mot målning? (Bromsok)

Postat: lör 06 dec 2008, 00:24
av Tomas88