Forum för ekonomiska frågor som rör volvoägandet, t.ex. försäkringar, garantier, trygghet, verkstäder, lån et.c.

Moderator: Moderatorer

av charzi
#1607191
Hej!

Jag har skrivit på ny försäkring för bilen med nytt bolag och undrar hur det gäller med antal mil osv. Börjar det ticka från 0 när nya försäkringen börja gälla eller är det så att bolaget kan uppskatta från tidigare tex besiktning mätarställningen hur mycket som körts senaste året?

Undrar eftersom jag ligger nära gränsen med några månader kvar till besiktning (ny försäkring om några veckor) och om jag ska bry mig hur mycket jag kör eller om det börjar ticka från 0 med den nya försäkringen?
av 20FJan
#1607290
Teoretiskt gäller det ju från dagen försäkringen tecknas. Sedan är det ju kanske inte så lätt att bevisa när man kört, någon typ av journal eller servicehistorik kan ju kanske funka om det händer något. Sedan tror jag inte de är så kinkiga om man ligger i närheten av rätt miltal. Är nog mest stora avvikelser över tid som kan ställa till det.

Beställt hem olja för ett "mell[…]

För mycket camber 940.

Vet inte hur dess a fungerar men ger ställb[…]

Vilken mjukvara har ni?

Nej, helt enligt plan. Syftet var ju att allt[…]

Blanda inte ihop EQE och EQS. :-) De må se […]