Forum för ekonomiska frågor som rör volvoägandet, t.ex. försäkringar, garantier, trygghet, verkstäder, lån et.c.

Moderator: Moderatorer

#992083
Här finns reservdelar:
CVI Automotive (Hudiksvall) har nu öppnat sin nya webshop.
GCP (Jönköping) Är en sorts "samarbetspartner" till Volvo.
Motoroldies/Volvo-Lelle (Örebro)
SVIS - Svenska Volvoklubbar I Samverkan (Köping) OBS! Man måste vara medlem i någon Volvoklubb för att få handla där. Säljer fabriksrenoverade delar. (SVIS = Svenska Volvoklubbar I Samverkan)
Swedish Treasures (USA)
Veteranprodukter (Fristad) Kallas även VP Autoparts.
Veteranshop — Peja produkter (Askersund)
Örebro Agenturaffär

Alla har inte allt, men tämligen mycket. Har inte den ena så pröva med nästa. Det finns helt säkert andra försäljningsställen också. Kan vara värt att Googla.
#1631215
Fast den bilen är ju faktiskt 19 år.. ;-)
Volvo har sänkt beräknade livslängden på bilarna från 20 år till 15 år, jag vet inte exakt när detta hände..
Fullt möjligt att MY 2008 har 15 år, sånt kan antagligen påverka reservdelshållningen.
#1632280
Biltillverkare borde vara skyldiga att redovisa hur länge deras bilar förväntas hålla och sedan vara skyldiga att tillhandahålla reservdelar under den tiden. Då kan biltillverkarna själva välja om de vill marknadsföra slit-och-släng-bilar som förväntas skrotas efter 10 år eller om de vill ha ett säljargument att deras kvalitetsbilar kan hållas rullande i 30 år.

LÖST! Det var Map sensorn, bytte ut den och[…]

Hög co halt Volvo 240

Har bytt lambdasond nu, visar 0,5 med tändnin[…]

Rost och galvsläpp

Antagligen gör värmen från motorru[…]

Haldex gen 5 vibrationer

okej okej! Finns det inget sätt att bekrä[…]