Sida 1 av 1

Bambis Volvo 745 "Steve"

Postat: ons 11 apr 2012, 03:20
av Bambi
För lite mer än ett år sedan införskaffades första bilen, en volvo 745 -90
Med lite för hög tomgång och glapp här och var... Men en fin liten stridsvagn ändå, kärlek vid första ögonkastet :)
Efter lite fixande så blev det en riktigt bra gosse, halvskinn och elhissar (även om elhissarna fastnar och jävlas ibland) och lite andra finurligheter. Lyckades få bort det första glappet som hittades och senare också lösa glappet i tändningen med en startknapp :)
Har bara varit underhåll som med vilken gammal bil som helst det senaste året och enda felet nu är ett pyttelitet rosthål i en balk som ska svetsas... När jag får tag på en svets :roll: Sedan råkade jag själv förstöra ena elhissen men efter några veckor med silvertejp så fixades det till också... Finare gosse än min får man nog leta efter, hans tår ju ändå ut med mig :)




Bild

Min vackra lilla gosse <3

Re: Bambis Volvo 745 "Steve"

Postat: ons 11 apr 2012, 03:23
av Bambi
Bild

Bild

Bild

Bild

Re: Bambis Volvo 745 "Steve"

Postat: tor 12 apr 2012, 14:09
av Kompe
Ser fin ut 8)

Re: Bambis Volvo 745 "Steve"

Postat: tor 12 apr 2012, 19:47
av Bambi
Bild
Mys :)

Bild

Har snyggaste fälgarna också... eller inte :)

Re: Bambis Volvo 745 "Steve"

Postat: mån 16 apr 2012, 13:04
av Kompe
Jag tycker faktiskt att Turbin fälgarna e snygga :oops: :P Men smaken e som baken :)

Re: Bambis Volvo 745 "Steve"

Postat: ons 18 apr 2012, 00:20
av Bambi
Dom är charmiga visserligen, men inte på min bil :)
Försökte få på dom på pappas 940 men det gick mindre bra eftersom den tydligen delvis är en GLT men som det råkar stå GL på... :roll: Vet inte riktigt vad som hände där, haha :)

Re: Bambis Volvo 745 "Steve"

Postat: fre 16 nov 2012, 14:45
av Bambi
SÅLD

För att ge mer tid för nya bilen V70 R AWD