Säkerhet, larmsystem, centrallås, startspärr, alkolås, rattkryckor, hur man försvårar för tjuven att göra inbrott etc. Dvs. I princip allt som har med säkerhet att göra. OBS! Skriv vad det gäller för bil- samt årsmodell, så blir det lättare att hjälpa till!

Moderator: Moderatorer

av ebuckland81
#1496739
Såg precis att BeSafe lanserat sin bakåtvända bilbarnstol Stretch som ska fungera upp till ca. 7 år (ca 125 cm). Det ska ju vara säkrare att åka bakåtvänt för barnen så det vore ju toppen

Är det någon som hängt på låset och köpt eller testat denna i sin V90 och kan bidra med erfarenheter?

Får man plats med denna höger fram eller höger bak tillsammans med en till bakåtvänd bältad eller isofix-stol framför/bakom? Vad jag kunde se på specifikationen så var den djupare än våra BeSafe IZi Plus X1 som redan den är relativt utrymmeskrävande.
Start-stopp

Ok. Är en S60 T5, 2015 Ska se om jag har den […]

Kursändring ?

Det skiljer mellan gen2 och gen3 också hur P[…]

Stötdämpare läcker

Jag ringde Volvo och en super trevlig tjej letad[…]

Trasig A/C Volvo XC60

Har fått en teori! 🙂 Sen jag schimsade om fu[…]