Sida 1 av 2

Ta bort klistermärken på bakluckan.

Postat: tis 05 mar 2013, 21:57
av gislemark
Har ett klistermärke på bakluckan som har suttit där sedan bilen var ny. 15år
Hur tar jag bort det?
När jag försöker att pilla bort det för hand så lossnar det bara mikroskopiska bitar.

Re: Ta bort klistermärken på bakluckan.

Postat: tis 05 mar 2013, 22:23
av JohnB
Värma försiktigt med en värmepistol borde göra susen för att mjuka upp klister och plasten så du kan ta bort det. Annars brukar det gå med en tejp med bra drag i som man sätter ovanpå det gamla klistermärket och sedan drar bort för att sedan återupprepa tills hela klistermärket är borta. En kombination av att värma och tejpmetoden kan också fungera. För att sedan få bort ev klisterrester finns det en uppsjö av medel.

/John

Re: Ta bort klistermärken på bakluckan.

Postat: ons 06 mar 2013, 00:29
av erikn
Det går även bra med hårfön. Men värm försiktigt.

Re: Ta bort klistermärken på bakluckan.

Postat: ons 06 mar 2013, 07:26
av Lucif3r
Värma för att få bort själva märket, och gnugga lite med tröd på klisterresterna som ev. blir kvar brukar fungera kalas.

Sen rubba arslet av sig, då det kommer vara rejäl skillnad på lacken under klistermärket, jämnfört med den 15år gamla solblekna/slitna lacken.

Re: Ta bort klistermärken på bakluckan.

Postat: tor 07 mar 2013, 19:34
av gislemark
Tack för hjälpen.

Har ingen hårfön (saknar hår), Men jag får ta fram gasolen ;)

Re: Ta bort klistermärken på bakluckan.

Postat: tor 07 mar 2013, 20:06
av Lucif3r
Njaaaaaaa gasol är väl lite väl att ta i. Stor risk att du skadar lacken då. Det är ju inte mycket du ska värma.
Det funkar ju även att låta bilen stå ute på sommaren när det är soligt och varmt, med solen anliggandes mot klistermärket.

Re: Ta bort klistermärken på bakluckan.

Postat: tor 07 mar 2013, 20:30
av JohnB
Om det är på en plan yta så går det nog bra att värma med ett strykjärn och en handduk, trasa eller liknande som buffer. Poängen är att mjuka upp plasten och klistret så vilken värme som helst som inte skadar lacken funkar.

/John

Re: Ta bort klistermärken på bakluckan.

Postat: tor 07 mar 2013, 20:34
av Alfredo
Kanske hjälper att lägga en blöt trasa över dekalen så att fukten hjälper till, brukar själv göra på detta sätt.

Re: Ta bort klistermärken på bakluckan.

Postat: tis 30 jul 2013, 20:11
av umekille
Om man har en såndär reklamnamn med varje bokstav för sej i något
tjockare materiell... bästa sättet ta bort? (ej klistermärkesmodellen)

Re: Ta bort klistermärken på bakluckan.

Postat: tor 01 aug 2013, 20:01
av umekille
Gick bra med varmluftpistol plasten blev som en serpentin
sålänge det inte kylts ned...klistret åkte väck med förtunning.
Lite rubbing på ytan så var det som nytt igen