Sida 1 av 1

Smakråd interiörbelysning

Postat: ons 17 okt 2012, 15:30
av MartinAberg
Har köpt mig en V70 GLT -98 nyligen och tänkte göra ett enkelt lyft i kupen genom att byta ut samtliga lampor i interiören.

Har i nuläget monterat en röd diodspollampa i bagagen (hade kvar en från förra bilen) och tänkte invänta mörkret för att se resultatet.
Det som jag ska byta mer är läslamporna, instegsbelysningen och eventuellt instrument och knappbelysning (om det är möjligt att byta färg på dessa)

Det jag inte kan bestämma mig för är om jag satsa på rött, grönt, blått eller xenonvitt.
Det lyser ju redan rött från dörrarna (den som sitter i kanten på dörren med rött glas) så rött känns ju rätt.
Bilen är svart och har ljus inredning.
Kom gärna med bilder och förslag :D

Re: Smakråd interiörbelysning

Postat: ons 17 okt 2012, 17:16
av Lucif3r
Vitt.
Andra färger förknippar man gärna med epa-styling (undantag instrumentbelysning).

Re: Smakråd interiörbelysning

Postat: ons 17 okt 2012, 17:27
av MartinAberg
Det är det som det lutar åt mest, runt 6000k tänkte jag lägga mig då.
Är väll ungefär bara 1 timme kvar innan det blir tillräckligt mörk för att se hur det er ut med det röda i bagagen.
Hittade två w5w-diodlampor i xenonvitt som jag satte vid nummerplåtsbelysningen så vi får väll se hur det ter sig på denna bilen.


EDIT: Har hitta rött, grönt, blått och xenonvitt nu.
Ser visserligen rätt dumt ut på den gröna där ett neonrör förstör allt...

Bild
Bild
Bild
Bild