Sida 1 av 1

Tips om sänkningssats...

Postat: tis 21 apr 2009, 19:58
av paralyzed
Jag ska sänka min v70 med fjädrar från GE, men vet inte vilken sats jag ska köpa... 35mm fram o bak, eller 55mm fram/35mm bak. Finns det några praktiska fördelar men att bilen ska vara högre bak??? Blir det inte konstigt om bilen är lägre fram? Någon som har egna erfarenheter?

Re: Tips om sänkningssats...

Postat: tis 21 apr 2009, 21:15
av Ticken
Tänk på att när du lastar bak så blir den ju lite lägre också..?

/Ticken

Re: Tips om sänkningssats...

Postat: tis 21 apr 2009, 21:37
av Severin
paralyzed skrev:Jag ska sänka min v70 med fjädrar från GE, men vet inte vilken sats jag ska köpa... 35mm fram o bak, eller 55mm fram/35mm bak. Finns det några praktiska fördelar men att bilen ska vara högre bak??? Blir det inte konstigt om bilen är lägre fram? Någon som har egna erfarenheter?
Bilen kommer inte att bli högre bak, om din bil har originalfjädrar nu så kolla får du se att den är lägre bak redan, min som fortfarande är original så är den minst 2-3cm högre fram därav kortare fjädrar fram

Re: Tips om sänkningssats...

Postat: tis 21 apr 2009, 22:33
av paralyzed
Ok, då är jag med!! :D