Sida 1 av 1

Polera & vaxa bilen

Postat: tor 12 feb 2009, 14:01
av strenkan
Tjena,

Har funderingar på att lämna in v40:n på en firma för att få den polerad/vaxad. Är det värt dom pengarna?? Eller ska man göra det själv?? (Är ganska "grön" på området) Någon som kan rekomendera firmor i GBG-området?? Ca. priser??

Tacksam för svar

Re: Polera & vaxa bilen

Postat: tor 12 feb 2009, 14:03
av Brainy
Hej,

Har du tillräckligt med tålamod och är noggrann så går det helt klart att få det riktigt bra själv.
Dock brukar ju firmorna ha tillgång till betydligt bättre produkter så det i slutändan blir bättre och håller längre ändå.

mvh
Anders

Re: Polera & vaxa bilen

Postat: tor 12 feb 2009, 14:40
av Tomas88
Har du tid och tillgång till ett värmegarage eller kan vänta till sommaren skulle jag försökt själv.
Som Brainy säger så är det stor skillnad på produkterna. Seriösa rekondfirmor använder inte vanligt vax som man kan köpa i vilken biltillbehörsbutik/bensinmack som helst utan mer avancerade lackskydd som håller avsevärst längre tid än ett vanligt vax.

Denna tråden kan kanske vara intressant. http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 42&t=20074
Vill också tipsa om http://www.bilvardsforum.se där det finns mycket kunniga personer i området lackskydd.

Re: Polera & vaxa bilen

Postat: tor 12 feb 2009, 20:16
av Funk
Har du eget varmgarage eller kan vänta till sommaren för att göra jobbet själv så kan jag hjälpa dig med de små mängderna proffsmedel du behöver, jag bor i Gbg och hjälper gärna till.
Läs på lite på http://www.bilvardsforum.se, eller http://www.prorecond.se (där flera av oss hänger), köp en enkel maskin och lite kemikalier och du kommer att spara massor med pengar och ha kul på kuppen.

/Thomas

Re: Polera & vaxa bilen

Postat: tor 12 feb 2009, 20:46
av Stupid-Flanders
Här är en annan bra tråd.

http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 46&t=29815

Har du fler funderingar så fråga här eller på nåt av forumen Funk tipsade om. Finns mycket kunnigt folk där som gärna svarar på frågor.