Sida 1 av 1
Diverse stylingfrågor
Postat: sön 30 sep 2007, 23:26
av Lost78
jag skulle vilja ha ögonlock och vinge till min bil "v 70" behöver man lacka dom själv eller hur fungerar det. jag är också sugen på att sänka bilen och att chippa den, den är bara en 140 hästars, är det lönt att chippa en sådan o hur går man till väga för att sänka bilen. vore väldigt tacksam för svar för jag är inte så haj på det här
Tack på förhand
Postat: mån 01 okt 2007, 00:09
av Fluffen
Ögonlocken får du lackera själv om inget annat anges där du beställer dem.
Vad gäller trimmning och sänkning så ta kontakt med en tunningfirma tex autotech som är specialiserade på volvo.
Postat: mån 01 okt 2007, 19:23
av Lost78
tack så mycket, skall se vad jag kan hitta
Postat: mån 01 okt 2007, 20:37
av Nexus
Sänka bilen gör man genom att byta till kortare fjädrar fram/bak.
http://www.gemotorsport.se/
Där kan du kika lite
Kanske kan detta passa din bil?? Men 30 hk + låter lite mycket tycker jag :???:
http://www.blocket.se/vi/13622738.htm?ca=12_s
Postat: mån 01 okt 2007, 21:44
av Lost78
kan man chippa den själv eller måste man lämna in den???? hur fungerar det med försäkringar sedan, måste man anmäla det???? o hur vet man att ett chipp passar, tragiskt att man inte kan mer =)
Postat: tis 02 okt 2007, 09:47
av gundj
Lost78 skrev:kan man chippa den själv eller måste man lämna in den???? hur fungerar det med försäkringar sedan, måste man anmäla det???? o hur vet man att ett chipp passar, tragiskt att man inte kan mer =)
Man lär sig genom att fråga

Du kan t ex vända dig till BSR och köpa deras box för omprogrammering.
Då slipper du oroa dig för att få den återställd på verkstad eller att SBP gnäller. Annars är det chip-byte som gäller, blir billigare när du inte behöver betala för programburken.
Nu ger det ju inga hissnaden effekter på en sugmotor men du kommer väl upp kring 170hk iallafall, det är ju endast mjukvara som skilljer dessa åt. Vridet blir lite bättre än orgonal 170hk modellen.
Re: Diverse stylingfrågor
Postat: tis 02 okt 2007, 23:51
av *pettson*
Lost78 skrev:jag skulle vilja ha ögonlock och vinge till min bil "v 70" behöver man lacka dom själv eller hur fungerar det. jag är också sugen på att sänka bilen och att chippa den, den är bara en 140 hästars, är det lönt att chippa en sådan o hur går man till väga för att sänka bilen. vore väldigt tacksam för svar för jag är inte så haj på det här
Tack på förhand
vad pratar vi ens om för årsmodell?..
Postat: ons 03 okt 2007, 19:14
av Lost78
Det är en 01, sorry jag glömde säga det