Sida 1 av 3
Bilias fälgrenovering?
Postat: tis 19 sep 2023, 16:20
av StefanN
Nån som använt deras tjänst med fälgrenovering?
Fått en bakfälg skrapad och den som körde vill köpa ny fälg men den kostar ca 10 000:- och jag känner att en renovering borde bli lika bra.
https://www.bilia.se/verkstad/dacktjans ... _kQAvD_BwE
Och vad är skillnaden på dom olika alternativen?
IMG_1155.jpeg (530.92 KiB) Visad 13983 gånger
image000000.jpeg (158.59 KiB) Visad 13986 gånger
Re: Bilias fälgrenovering?
Postat: tis 19 sep 2023, 16:40
av Lövet
Det ena alternativet ser ut att måla om hela fälgen, det andra bara fälgsidan. Det är skillnaden i texten iaf plus att det ena står både våt+torrlack (oklart när man behöver vad).
Utgår från att de lämnar bort arbetet till nån som gör jobbet (typ Intera) så kvaliteten är säkert god.
Re: Bilias fälgrenovering?
Postat: tor 21 sep 2023, 22:58
av SnurreSprätt
Dom lämnar bort jobbet och jag törs påstå att du som kund betalar förmodligen mer än att skicka till ex samma ställe själv.
Det är förmodligen nån firma i stil med Intera/Fälgfixarna dom anlitar för uppdraget.
Funderar lite på om skrapet på fälgen är alu gods eller färg?..Ser ut lite som klarlackat alu som fått sig lite skav men lite svårt att se på bilden.
Innan du hålls med Bilia så tycker jag du ska svänga förbi en ordentlig lackfirma och höra vad dom säger och ev ger för pris på att fixa skadorna.
Kan kanske va så att det räcker med att slipa av klarlacken på det silvriga och sen spruta ny dito över detta för att få det snyggt igen.
Re: Bilias fälgrenovering?
Postat: fre 22 sep 2023, 08:09
av StefanN
Det är skador i godset och även på den svarta färgen så allt måste göras om, nu är det inte jag som betalar och jag bokade in en tid på Bilia så slipper jag med nåt krångel. 2695:- + 280:- för montering och balansering av däck.
Re: Bilias fälgrenovering?
Postat: tor 12 okt 2023, 09:49
av StefanN
Nu ringde dom och det gick inte renovera fälgen, Polestar har nån vinkel på ekern så det gick inte svarva dom. Frågan är om det är värt att köpa ny?
Re: Bilias fälgrenovering?
Postat: tor 12 okt 2023, 12:29
av fjohan82
Då får man väl ett märke även i den nya fälgen, lagen om allts jävlighet...
Men om inte du pyntar så kan du ju alltid gå på det.
Re: Bilias fälgrenovering?
Postat: tor 12 okt 2023, 12:31
av Lövet
Jag hade bara kört. Så illa ser det trots allt inte ut (i alla andras ögon än dina)
Re: Bilias fälgrenovering?
Postat: fre 13 okt 2023, 08:03
av Mak
Hade själv liknande skada på mina "diamond cut"-fälgar, lagade det själv genom att slipa den skadade ytan i flera steg (även våtslipning) och sedan 2 komponents klarlack på. Blev inte helt perfekt men mycket bättre än innan

Re: Bilias fälgrenovering?
Postat: tis 17 okt 2023, 13:15
av sewen
Har liknande skador orsakat av tidigare ägare på sommarfäljarna. Tänkte pröva slipa med dremmel i olika steg och sen maska och klarlacka endast över skadan. Tänker att det inte blir sämre iaf.
På normalt stå-avstånd så syns det bara om man vet vad man ska titta efter. Däremot blir det tydligt när man hukar för att fylla på luft, tvätta mm.
Re: Bilias fälgrenovering?
Postat: tis 17 okt 2023, 13:20
av StefanN
Jag är lite inne på den linjen med nu, tänker att fälgarna är avskrivna sen.