Sida 1 av 1

Limma metallister på plast

Postat: lör 07 apr 2007, 09:42
av vetten
Som rubriken säger så har jag tänkt att limma några metallister på några befintliga smala plastlister (nej man kan inte ta bort plastlisterna och ersätta med metall) och frågan är alltså :shock: Vilken sorts lim är det mest lämpligt att använda :?: man vill ju att dom ska sitta kvar och gärna berghårt att sätta spänn på dom tills limmet torkat är inga problem, det finns säkert någon här på forumet som har bra erfarenhet av detta. Jag vill helst inte avslöja var på bilen listerna ska sitta men lovar att visa bild när dom väl är på plats :lol:

vetten

Postat: lör 07 apr 2007, 09:49
av thunder and lightning
Pl400 är ju ökänt för att sätta fast saker så dom aldrig går att få loss igen! men jag har ingen erfarebhet av det du ska göra!

Postat: lör 07 apr 2007, 09:53
av vetten
Snacka om blixtsnabba svar 7 minuter :lol: måste vara nåt rekord, det där Pl400 heter det bara så eller är det nåt firmanamn också

vetten

Postat: lör 07 apr 2007, 10:10
av Brezzz
Tremco tillverkar PL limmet.
Användes förr i byggbranchen men inte idag av miljöskäl.
Enligt mej det bästa sättlimmet som finns.

Postat: mån 09 apr 2007, 20:59
av suvlaki
sikaflex är grymt bra också!!