Sida 1 av 1
Kör inte med vinterdäck på sommaren!
Postat: mån 30 mar 2015, 10:47
av Rådlös
Kör inte med vinterdäck på sommaren!
2015-03-30 Pressmeddelande från VTI - Statens väg- och transportforskningsinstitut.
http://www.forskning.se
Forskare på VTI har genomfört tester av väggrepp på barmark med odubbade vinterdäck respektive sommardäck. Resultatet visar att vinterdäcken har sämre väggrepp, både när det gäller broms- och styrprestanda. Rådet från forskarna är därför att alltid använda sommardäck sommartid.
Läs mer:
http://www.forskning.se/nyheterfakta/ny ... a050e.html
Re: Kör inte med vinterdäck på sommaren!
Postat: mån 30 mar 2015, 11:00
av Perra83
Eller sommardäck på vintern! Det är bara stördhuven som kör med vinterdäck på sommaren.
Re: Kör inte med vinterdäck på sommaren!
Postat: mån 30 mar 2015, 15:01
av Schmoyoho
Det är väl inget nytt under solen... *badumtish*. Nä men rätt däck för rätt väglag är väl ändå ganska vedertaget, även att friktions-/åretruntdäck är sämre...?
Vad jag tyckte var mer intressant var någonting jag läste i gårdagens tidning. Skulle alla sluta köra med dubbdäck skulle antalet olyckor med dödlig utgång öka med 9 st/år.
http://www.dn.se/arkiv/motor/lagre-dods ... d-dubbdack
Re: Kör inte med vinterdäck på sommaren!
Postat: mån 30 mar 2015, 20:33
av spuzz
Fegade i år och drog på sommardäcken 15/3 I Stockholm.. Har ju varit sommarkvällar i snart 1.5 månad men men. Lätt att vara efterklok
Re: Kör inte med vinterdäck på sommaren!
Postat: mån 30 mar 2015, 21:50
av ThomasT
Det borde vara en självklarhet för de flesta, men många blir lurade av oseriösa däckhandlare som säljer friktionsdäcken som "åretruntdäck".
En intressant detalj i sammanhanget är att de tekniska egenskaperna hos ett däck för att få bra isgrepp och våtgrepp är motsatta till varandra. Förbättrar man isgreppet så försämras våtgreppen och vice versa....
.
Re: Kör inte med vinterdäck på sommaren!
Postat: tis 31 mar 2015, 09:21
av PTV
Här är ett "stördhuvud" enligt tidigare inlägg som kört med dubbfria vinterdäck / åretruntdäck till och från ibland under mer än trettio år och fortfarande lever.Men sedan å andra sidan så kör jag ju mc också en stor del av året bland en del totalt galna bilister som verkat fara fram med snuttefilten i örat och blicken på mobilen vilket borde göra min överlevnad ännu mer fantastisk. :D
Re: Kör inte med vinterdäck på sommaren!
Postat: tis 31 mar 2015, 17:24
av Sceptic
Hörde en forskare i ämnet idag på Upplandsradion. Vad som förvånade mig var att dubbdäck har bättre grepp/bromssträcka i sommarväglag än dubbfria.
Re: Kör inte med vinterdäck på sommaren!
Postat: ons 01 apr 2015, 07:31
av BennyL
Inte alls förvånande, då dubbdäcken har fläckvis homogena gummiklackar där dubben sitter som ger mönstret stabilitet, sedan hjälper faktiskt även dubben till på asfalten. Det odubbade är så totalt söndersajpat så att det inte finns något homogent att bromsa mot, tanken där är ju att det skall fingra sig fast i det lösa underlaget som snö tex.
Även vintertester med dubb/odubb visar ju samma resultat, att dubbat har kortare bromssträcka på torr eller våt vägbana.
Fast sommardäck är trots detta klart mycket bättre på asfalt än ett vinterdäck!