Sida 1 av 1
Färgkod r-design
Postat: fre 17 jan 2014, 11:17
av jacha05
Hej!
Vad är det för färgkod på volvos r-design speglar?
Re: Färgkod r-design
Postat: fre 17 jan 2014, 11:29
av StefanN
Det är ju ingen färg, det är plasten som är färgad.
Re: Färgkod r-design
Postat: fre 17 jan 2014, 18:24
av oggeftw
StefanN skrev:Det är ju ingen färg, det är plasten som är färgad.
Då är det en färg väl om den är färgad hihi :roll:
Re: Färgkod r-design
Postat: sön 19 jan 2014, 08:46
av MartinS
Spegelkåporna är sk. Silkmetal färg, vilket inte är lackat så det finns ingen färgkod. Däremot skidplates, skuffplates etc. är lackat, då är det 426 med matt topplack.
Re: Färgkod r-design
Postat: mån 20 jan 2014, 08:28
av jacha05
MartinS skrev:Spegelkåporna är sk. Silkmetal färg, vilket inte är lackat så det finns ingen färgkod. Däremot skidplates, skuffplates etc. är lackat, då är det 426 med matt topplack.
Okej vill ha vingen i samma färg som r-kåporna, men om jag ber lackeringsfirman lacka i koden samt topplacken du säger så bör det bli likt? :)
Re: Färgkod r-design
Postat: mån 20 jan 2014, 08:41
av MartinS
Njae.. Sllkmetall är ju lite mer som halvmatt krom. Det är kanske snarlikt med matt 426, men inte jättelikt.
Parkera bredvid en XC60/70 och jämför mot det som är matt silver på kofångaren bak på den så ser du.
Re: Färgkod r-design
Postat: tis 21 jan 2014, 09:35
av jacha05
MartinS skrev:Njae.. Sllkmetall är ju lite mer som halvmatt krom. Det är kanske snarlikt med matt 426, men inte jättelikt.
Parkera bredvid en XC60/70 och jämför mot det som är matt silver på kofångaren bak på den så ser du.
Hm okej, frågan är vad jag ska säga till lackeringsfirman då

Kan man säga lacka i silkmetall? :lol:
Re: Färgkod r-design
Postat: tor 13 feb 2014, 16:00
av Jonas_latt
Be lack firman mäta av den färgen du vill ha.. Ofta har en en pistol som kan läsa av färgen så får du samma färg på sakerna du vill måla.