Sida 1 av 1

Köpa nytt skruvstäd?

Postat: tis 28 aug 2012, 19:21
av jojjeblom
Hej.

Mitt nuvarande skruvstäd har ynglingen i familjen skruvat åt så hårt på något föremål att den ena backen (fasta delen) har krökt sig :(

Städet var iof någon billig historia som jag köpte för 20 år sedan, men det lilla jag behövde använda det så dög det utmärkt (innan det blev sönderkrökt)

Söker nu ett nytt men vet inte var jag ska söka riktigt, men är det någon här som vet något vettigt städ till vettigt pris så hojta till :)

Re: Köpa nytt skruvstäd?

Postat: tis 28 aug 2012, 21:18
av Larzan
Supernöjd med mitt ifrån Biltema.
Misshandlad, slagen och skruvad. Kort sagt, den gör sitt jobb.

Re: Köpa nytt skruvstäd?

Postat: tis 28 aug 2012, 21:29
av JohnB
Jag köpte det biffigaste Biltema hade. Det är iofs 8 år sedan så det säljs nog inte nu. Det har iaf hållit fint och det är smidigt att Det går att rotera bottenplattan. Tror dom kallade det proffs eller något liknande. Mitt har rörfäste nedanför de vanliga backarna som jag har haft mytta av några gånger.

/John

Re: Köpa nytt skruvstäd?

Postat: tis 28 aug 2012, 21:48
av jojjeblom
http://biltema.se/sv/Verktyg/Skruvstyck ... cke-12040/

Detta kanske i 150mm modellen, väger 20kg så stadigt verkar det ju :???:

Re: Köpa nytt skruvstäd?

Postat: tis 28 aug 2012, 23:02
av JohnB
Det där kan vara efterföljaren till det jag har. Tyngd och pris stämmer, likaså utseende.


/John

Re: Köpa nytt skruvstäd?

Postat: fre 31 aug 2012, 08:38
av jojjeblom
JohnB skrev:Det där kan vara efterföljaren till det jag har. Tyngd och pris stämmer, likaså utseende.


/John
Okay, får bli att klämma/känna på detta nästa gång man är in på Biltema :-)-)