Sida 1 av 2
Problem med digitalbox
Postat: mån 11 maj 2009, 23:08
av Tomas88
Har en inspelningsbar digitalbox av märket Sagem hemma.
Nu har det hänt en märklig sak med den.
Har för mig att minnet är på 40Gb men nu så tar platsen på minnet slut jättesnabbt. Alltså sist jag testade så provade jag radera allt som fanns så att det stod använt utrymme 0%. Spelade sedan in i ca 10 min och kollade igen. Över 80% ! Fattar inte vad som hänt. Går säkert spela in i över 10h annars.
Har provat dra ut kontakten och sätta i den igen. Men samma sak. Någon som har en idé. Garantitiden har gått ut för länge sen.
Re: Problem med digitalbox
Postat: tis 12 maj 2009, 01:47
av cybermunk
Lägg örat mot och lyssna missljud. sen e väl dom lite äldre 1-3 år gamla boxarna lite konstiga i sig.
Re: Problem med digitalbox
Postat: ons 13 maj 2009, 15:45
av Tomas88
Okej. Ska lyssna lite när jag kommer hem. Har inte hört nåt konstigt annars.
Re: Problem med digitalbox
Postat: ons 13 maj 2009, 16:07
av wendtan
Har du testat att bryta och slå på strömmen med väldigt täta intervall? Det låter konstigt, men jag vet att sagems support rekommenderar detta när man har problem med just hdd storlek och dess inspelade material. Du stoppar i och drar ur kontakten med kanske 2-3 sekunders intervall några gånger i rad.
Re: Problem med digitalbox
Postat: ons 13 maj 2009, 16:15
av Tomas88
Nä jag har testat dra ut kontakten men inte mer.
Tack för tipset. Då ska jag testa detta. :)
Re: Problem med digitalbox
Postat: tor 14 maj 2009, 17:09
av wendtan
Fungerade det för dig Tomas? Jag behvöde ta till upprepade behandlingar av detta på vår fd 80gb variant från sagem.
Re: Problem med digitalbox
Postat: tor 14 maj 2009, 22:17
av Tomas88
Har testat men ingen förbättring. :(
Har undersökt lite mer och kommit fram till att endast 20% av minnet finns kvar.
Det räcker att man spelar in nån minut så kommer "använt utrymme" upp i 80%. Därefter så fylls det på normalt tror jag.
Men du menar alltså att jag kan behöva göra samma sak fler gånger? Får väl testa detta då. :)
Inga missljud heller. Vad jag kan höra i alla fall.
Re: Problem med digitalbox
Postat: fre 15 maj 2009, 09:30
av wendtan
Ja, flera gånger om. storleken sjönk några procent varje gång. Du har tömt inspelningslistan gissar jag? Du bryter och kopplar in strömmen minst 5-6 gånger med någon sekunds intervall.
Re: Problem med digitalbox
Postat: fre 15 maj 2009, 11:25
av Tomas88
Jo jag drog ur och satte i flera gånger. Tänkte om jag skulle upprepa denna procedur fler gånger bara.
Re: Problem med digitalbox
Postat: lör 13 jun 2009, 20:22
av Tomas88
Nu har boxen helt plötsligt börjat fungera av någon anledning. :D