Sida 1 av 2

Hundägare, Se hit! ("handikapp-anpassa" bil)

Postat: sön 11 jan 2009, 22:58
av Hilmer
Det finns säkert fler hundägare här inne, och förhoppningsvis finns det någon som kan hjälpa mig att klura ut nåt vettig när det gäller att "handikapp-anpassa" bilen.
Den äldre hunden här hemma börjar bli gammal (13år) och börjar så klart bli lite stel i kroppen även om han är förvånansvärt pigg för sin ålder.
Problemet är när han ska hoppa in i bilen där bak, själva hoppandet i sig är egentligen inga problem för det klarar han av men det är ju det att han ser ju så dåligt numera och har då väldigt svårt med avståndsbedömning osv vilket gör att ibland hoppar han från ett för långt avstånd och kommer bara halvvägs. Nu vet jag att det kan bli så så jag brukar stå beredd och fångar upp honom så att han inte skadar sig, för nån hjälp vill han absolut inte ha så att lyfta in honom tar han som ett hån och blir duktigt sur resten av den dagen...
Jag vet att det finns nån typ av ramp man kan köpa som man lägger ut som dom då kan gå rakt upp i bilen på. Men jag tycker 1500:- är lite väl magstarkt samtidigt som jag då vill göra en egen lösning som man kanske kan fälla ihop mer eller mindre på plats mellan grinden och bakluckan. Det finns inte mycket utrymme, men ingenting är ju omöjligt som sagt;)
I vilket fall som helst måste rampen vara vikbar på ett eller annat sätt då den annars blir för lång att lasta in i bagaget (i den andra buren). En ramp i lagom längd för att lasta blir för kort för hunden att gå på, vinklen blir alldeles för brant.

Så! Är det nån här inne som haft snarlika problem och har en fiffig lösning på detta eller bara några vettiga tips så är det bara att skriva.
För jag har massor av idéer men inget än så länge som jag är nöjd med och måste ha fler infallsvinklar på detta :wink:

Re: Hundägare, Se hit! ("handikapp-anpassa" bil)

Postat: mån 12 jan 2009, 05:45
av Ticken
Kan man bara inte bygga nån "ramp" med typ träskivor och "leder" som du skuvar ner i bakluckan och kan vika in när den inte används? en tanke bara..

/Turbo+

Re: Hundägare, Se hit! ("handikapp-anpassa" bil)

Postat: mån 12 jan 2009, 12:10
av Hilmer
Jaha då var version.1 färdig, återstår och se om den håller måttet och om han vill använda den överhuvudtaget.
Blandade bilder nedan, "Man tager vad man haver"! :wink:


Bild
Bild
Bild
Bild
Bild
Bild
Bild
Bild
Bild
Bild
Bild

Funkar det inte i längden får man bygga nåt annat...

Re: Hundägare, Se hit! ("handikapp-anpassa" bil)

Postat: mån 12 jan 2009, 12:15
av Fluffen
Blev ju riktigt bra det där. :-)-) Har han provat den än? :D
Vad är det för ras på jycken?

Re: Hundägare, Se hit! ("handikapp-anpassa" bil)

Postat: mån 12 jan 2009, 12:21
av Brainy
Tjusigt, enda tanken är hurvida delen mot marken är tillräckligt vass för att bita mot is samt tillräckligt trubbig för att ligga kvar mot rullgrus?
Det går väl iofs att experimentera med eftersom.

Re: Hundägare, Se hit! ("handikapp-anpassa" bil)

Postat: mån 12 jan 2009, 12:25
av Hilmer
Han har inte testat den än, men det bli ikväll när vi ska iväg, får se hur det går... :lol:
Hunden i fråga heter Viktor och är 13år, är en blandning mellan Berded Collie och Border Collie.
Min hustru tränar mycket med Frasse, en jaktlabrador på 2½år.
Bl a spår, agility, lydnad, löshundsträning mm mm så han får ligga i ordentligt, är en mycket aktiv hund som bara älskar att komma iväg och träna :)

Viktor:

Bild


Frasse:

Bild


Nu spårade det kanske ur lite, men det är iaf min egen tråd haha!

Re: Hundägare, Se hit! ("handikapp-anpassa" bil)

Postat: mån 12 jan 2009, 12:28
av Hilmer
Brainy skrev:Tjusigt, enda tanken är hurvida delen mot marken är tillräckligt vass för att bita mot is samt tillräckligt trubbig för att ligga kvar mot rullgrus?
Det går väl iofs att experimentera med eftersom.
På den övre delen, den delen som ligger an mot stötfångarskenan finns det en klack som bör kunna hålla den kvar på plats (syns ju klart inte på bilden, men den finns).
Grus ska inte vara några problem och på is stannar jag inte utav ren vana, ska hundarna hoppa in och ur så ska dom ha ordentligt fäste;)

Re: Hundägare, Se hit! ("handikapp-anpassa" bil)

Postat: mån 12 jan 2009, 13:15
av cybermunk
Jag saluterar dig som tar dig tid att skapa något som underlättar för alla hundar tror iof att denna lösning finns att köpa men in var bra stadig och den kommer nog bli omtyckt av Viktor.

Re: Hundägare, Se hit! ("handikapp-anpassa" bil)

Postat: mån 12 jan 2009, 13:33
av Hilmer
Jo visst finns det att köpa, men det för dyyra pengar. Samtidigt är det alltid roligare att ha gjort det själv.
Går ju bara hemma ändå nu så jag behöver ha nåt att klå mig på ;)

Re: Hundägare, Se hit! ("handikapp-anpassa" bil)

Postat: mån 12 jan 2009, 13:59
av Fluffen
Labradorer är nog en av de bästa hundraser man kan ha. :D
Har själv en svart labrador som är en riktig sängliggare men han spårar och apporterar gärna. :D