Sida 1 av 1

Parkslide förbjuds och klassas som invasiv från i höst

Postat: sön 10 aug 2025, 17:33
av VolvoB20
Enligt uppgifter i media kommer Parkslide klassas som invasiv i höst.

Det innebär att man måste bekämpa den om den finns på ens mark/tomt.

Något som kan kosta miljonbelopp då den enda i dag effektiva metoden Roundup(Glyfosfat) inte är tillåten i tex parker och på tomter utan extremt dyra och och ineffektiva metoder måste användas enligt lag.

Jag undrar om det är en lag lag som någon myndighet kommer driva att den följs, eller kommer ingen bry sig om lagen?

Re: Parkslide förbjuds och klassas som invasiv från i höst

Postat: sön 10 aug 2025, 18:06
av kebabpizza
Som fastighetsägare gäller förbudet att sprida, sälja och transportera arten.
Och du får bekämpa den men du måste inte.
(Enligt Naturvårdsverkets hemsida)

Re: Parkslide förbjuds och klassas som invasiv från i höst

Postat: sön 10 aug 2025, 18:20
av VolvoB20
Parkslide ska upp på denna listan, och då måste du bekämpa den enlig lag på Naturvårdsverkets sida.



Vilka invasiva främmande växter måste bekämpas?
På EU-förteckningen över invasiva främmande arter (IAS) finns över 30 växtarter som inte får planteras, odlas, transporteras eller användas på annat sätt. Exempel på växtarter på land som finns på förteckningen är gul skunkkalla, sidenört, whiskeygräs och gudaträd. Upptäcker man någon av dessa arter på sin fastighet ska de tas bort med metoder som resulterar i utrotning.

Re: Parkslide förbjuds och klassas som invasiv från i höst

Postat: sön 10 aug 2025, 18:26
av VolvoB20
Naturvårdsverket.se

EU-förordningen är direkt tillämplig för alla i Sverige. Det innebär att myndigheter, kommuner, fastighetsägare, villaägare och andra har ett ansvar och en skyldighet att följa reglerna för att hindra spridning av de invasiva främmande arterna på EU:s förteckning. Exempelvis är du skyldig att ta bort en sådan art om den finns på din fastighet.

Re: Parkslide förbjuds och klassas som invasiv från i höst

Postat: sön 10 aug 2025, 20:35
av kebabpizza
Parkslide är undantaget kravet på utrotning pga av att den redan har så stor spridning.

Re: Parkslide förbjuds och klassas som invasiv från i höst

Postat: sön 10 aug 2025, 21:04
av VolvoB20
kebabpizza skrev: För 47 minuter sedan. Parkslide är undantaget kravet på utrotning pga av att den redan har så stor spridning.
Ok, såg det diskuteras nu. Men det är inte klart ännu. Beslutet tas i höst så vi får väl se hur utfallet blir. Men lutar väl åt det får växa vidare och inte behöver tas bort. Bara att man inte får plantera nytt då.