Sida 1 av 1
Bluetooth Grom-ipd3 V70 Hu-850
Postat: mån 11 nov 2013, 18:53
av VolvoV70NT5
Jag har v70 -06 med en Hu-850 med det stora högtalarsystemet ! Jag letar efter Bluetooth och streming av musik och har hittat en modul som heter Grom IPD3 är det någon som har några erfarenheter av denna och vad tycker ni i sådana fall om Grom-IPD3 är det något att satsa på ?
Re: Bluetooth Grom-ipd3 V70 Hu-850
Postat: mån 11 nov 2013, 23:06
av llesrof
Jag har en likadan stereo men en annan modell på Grom-boxen. Jag har AUX och iPod-interface på min. Kort sagt så funkade den bra ett halvår, sedan stulade den som fan ett år och nu funkar den bra igen sedan ett år tillbaka. Jag hade problem med att stereon tappade kontakren med den. Jag har också lite störningar från generatorn men så vitt jag vet så är kablaget uppdaterat sedan jag köpte min.
Re: Bluetooth Grom-ipd3 V70 Hu-850
Postat: mån 10 feb 2014, 14:41
av cronwall
VolvoV70NT5 skrev:Jag har v70 -06 med en Hu-850 med det stora högtalarsystemet ! Jag letar efter Bluetooth och streming av musik och har hittat en modul som heter Grom IPD3 är det någon som har några erfarenheter av denna och vad tycker ni i sådana fall om Grom-IPD3 är det något att satsa på ?
Jag funderar på samma produkt, jag har en V70 2003 med HU-603. Köpte du den eller hittade du en annan lösning?
Re: Bluetooth Grom-ipd3 V70 Hu-850
Postat: ons 12 feb 2014, 18:49
av HSöder
Även jag funderar på att skaffa detta. Dock enbart med bluetooth, med möjlighet för aux etc.
Grom-BT3
Ni som äger en Grom av valfri modell, funkar det bra? Enligt skribenten ovan verkar det vara tveksam funktion.. Vill gärna höra mer innan jag slänger iväg tusen spänn på något som kan vara skit?!
Re: Bluetooth Grom-ipd3 V70 Hu-850
Postat: ons 12 feb 2014, 23:07
av cronwall
Nu har min Grom AUX-IN kommit i brevlådan. Tog bara två dagar att få hem från
http://www.carputer-shop.co.uk!
Jag valde Bluetooth adapter som tillval. Allting var fint förpackat och senaste version av kablar som jag förstått. Skriver mer när jag installerat och testat.
Re: Bluetooth Grom-ipd3 V70 Hu-850
Postat: tor 20 mar 2014, 13:21
av cronwall
Nu har jag provkört ett tag och testat Grom AUX-3 med Bluetooth-adapter.
Först fick jag en trasig enhet som inte fick kontakt med bluetooth-adaptern. Den skickade jag tillbaka till carputer-shop som skickade en ny som fungerade. Jag fick dock stå för returfrakten.
Installation:
Jag följde
den här videon.
Verktyg som rekommenderas
Med den senaste versionen av firmware (15 -finns inte på groms sida ännu men de har mailat den) så är det möjligt att ringa med iPhone även om musik spelas över bluetooth. Man trycker bara två gånger på SCAN så aktiveras Röstuppringning/Siri.
I början hade jag problem med att CD-växlarläget inte aktiverades (CD-ERROR felet som man kan läsa om på nätet). Det problemet har helt försvunnit efter att jag tog loss radion igen och tog ur och satte tillbaka DIN-kontakten.
Betyg: Underbar funktion att ha i bilen. Känns mycket säkrare och jag slipper pilla på mobilen för att ringa ett samtal under körning.
Re: Bluetooth Grom-ipd3 V70 Hu-850
Postat: fre 23 maj 2014, 21:11
av Bäckström
Vad kostade allting med frakt, skatt och vad det nu kan vara?
Fortfarande nöjd?
Re: Bluetooth Grom-ipd3 V70 Hu-850
Postat: ons 29 okt 2014, 18:21
av pebe292
Jag lyfter den här tråden igen.
Cronwall är du nöjd? Vad kostade allt?
Någon annan som har input till tråden?