Sida 1 av 1

motorgaranti/växellåda

Postat: fre 08 nov 2013, 21:35
av Frohm
Hur är det med motorgaranti och växellåda? Hörde man hade motorgaranti som gäller för allvarliga fel på motor och växellåda till 16000 mil om man har volvia och annars 10000 mil. Hittar ingen info ang detta någonstans.

Re: motorgaranti/växellåda

Postat: lör 09 nov 2013, 15:47
av StringerBell
15000 mil om bilen köpts av auktoriserad Volvohandlare. För att vara på säkra sidan måste nog bilen också alltid servats av aukt. Volvo-verkstad.

Villkoren hos Volvia hittar du här:

http://www.volvia.se/sitecollectiondocu ... akring.pdf

Re: motorgaranti/växellåda

Postat: lör 09 nov 2013, 17:37
av dieselputte
StringerBell skrev:15000 mil om bilen köpts av auktoriserad Volvohandlare. För att vara på säkra sidan måste nog bilen också alltid servats av aukt. Volvo-verkstad.

Villkoren hos Volvia hittar du här:

http://www.volvia.se/sitecollectiondocu ... akring.pdf
Folksam har också en speciell Volvo försäkring som täcker upp till 15000mil/8år och den kräver inte att bilen skall vara inköpt från Volvo handlare.

Jag bytte från Volvia till Folksam eftersom Folksam var billigare där jag bor. Tror en av nackdelarna med Folksam är att försäkringen inte täcker själva färddatorn, men den går ju nästan aldrig sönder iaf.