Sida 1 av 4
Mer krångel! S40N -06
Postat: ons 02 okt 2013, 15:42
av Orfeous
Blir att tillkalla assistans imorgon för att hämta min bil! :)
nu måste något ha hänt med bilens datorer eller nåt.
Lyfte av minuskabeln i ett par minuter för att jag tänkte
jag skulle bli av med styrservo-felkoden.
Sen då jag skruva fast kabeln igen och bred nyckeln till
läge 1, allt frid o fröjd än så länge. Vred sen nyckeln till läge 2 och fick
då ett felmeddelande "antisladd tillfälligt urkopplad"
sen blinkade stereodisplayen och stereon slog av o på..
vred jag till startläget 3 så klickade något som lät som ett relä ifrån motorutrymmet brrrrrrrrr lät det.
Sen hände inget mer..
Så förhoppningsvis är det något enkelt inte allt för dyrt fel att laga :)
går i funderingar på att det är datorerna i bilen som fått frispel.
eventuellt också något jordfel.
kanske att batteriet är dåligt också.
spontana tankar och idéer någon?
Re: Mer krångel! S40N -06
Postat: ons 02 okt 2013, 16:13
av Doffen
Dårlig batteri!
Forsøk å lade batteriet.
Både servo og antispinn er to komponenter som trenger mye strøm. Derfor feilkode på disse med dårlig batteriet
Husk, bruk en smart lader til å lade batteriet :)
om batteriet har stått i siden bilen var ny så er det nok defekt
Re: Mer krångel! S40N -06
Postat: ons 02 okt 2013, 16:36
av Orfeous
Jag har en ctekladdare på 5A
Jo, batteriet har suttit i sen bilen var ny. Jag har iaf aldrig bytt sen jag köpte den -07.
Kanske ska byta till ett nytt vad man nu ska ha?
Beställa ett på Volvo eller? Kan ju inte bli sämre med ett nytt även om de jag har inte skulle vara dåligt
Re: Mer krångel! S40N -06
Postat: ons 02 okt 2013, 16:36
av dieselputte
Precis som Doffen säger så borde det vara batteriet. Jag hade fel på generatorn som byttes ut och när vi skulle hämta bilen så hände inte så mycket, det stod nåt om "styrsystem fel" eller nåt liknande och sen klickade det hela tiden.
Felorsak; batteriet funkade tydligen bra inne i värmen på verkstaden sent på fredag eftermiddag så meken körde bara ut den i kylan utan att ladda batteriet. Dagen efter skulle vi hämta bilen i -15 grader = ovanstående fel, följande måndag laddade Volvo batteriet sen har det funkat.
Se till att byta batteriet om det är mer än 4-5 år. Har du otur så kan du hamna i nåt knasigt läge där felkoder kan bli permanenta och svåra att lösa.
Re: Mer krångel! S40N -06
Postat: ons 02 okt 2013, 17:44
av Orfeous
Har nu haft batteriet på laddning i någon halvtimme iaf.. och nu får jag inte fel om antisladd, inte heller att stereon startar o slår av osv..
däremot har ett nytt meddelande kommit upp. "El startspärr, se manual" kollar man i manualen så står det att det sitter ett chip i nyckeln som måste fungera
för att kunna starta bilen. Det står också att jag har "bromsfel, stanna bilen genast"
har inte extranyckeln här så kan inte testa med den.. mina föräldrar har den nyckeln.
så helt felfritt är det inte men iaf en liten bit på vägen :)
om jag byter batteri, vad ska jag köpa och vart? volvo original eller typ nåt ok-batteri? måtten måste ju vara rätt och polerna måste va åt rätt håll..
annars får de ju inte plats i batterilådan och kablarna räcker inte annars.
Re: Mer krångel! S40N -06
Postat: ons 02 okt 2013, 18:36
av involvowetrust
Mina erfarenheter kring dåligt batteri.
Det där "brrrrrr"-ljudet hade jag också i min bil, V50-06, det kom i samband med att jag hade djupurladdat batteriet med vilje och sedan försökt att starta motorn, skall inte berätta mera om det experimentet dock.
Ljudet kom ifrån ett relä i säkringsdosan i passagerarsätet fram och ville inte sluta trots att jag drog ur startnyckeln.
Att ladda batteriet med en 5A Ctek laddare tar bra mycket längre tid än en halv timme

och även om du laddar fullt upp med din laddare så klarar den inte att ladda batteriet till 100%, men förmodligen räcker det ändå.
Är du inte nöjd med laddningen från din Ctek laddare så skulle jag föreslå att du tar batteriet till en verkstad som har en rejäl "verkstadsladdare" och skulle det inte hjälpa så köp ett nytt.
Var försiktig med ett AGM-batteri.
De är bra i många avseende, men djupurladdar du ett AGM-batteri (p.g.a. läckström te.x.) så är den färdig för tippen, det har med hur den är uppbyggd att göra.
Re: Mer krångel! S40N -06
Postat: ons 02 okt 2013, 18:53
av Orfeous
Ja, självklart fattar jag att det tar flera timmar att ladda batteriet men nu var spänningen nere på 10V så tänkte att jag skulle få upp spänningen litegrann iaf.
hade nyckeln i läge 1 i kanske 5-6min medans jag pratade med en granne o plötsligt stod det att batterinivån var låg.. så jag gick ut o mätte o hamnade på ungefär 10.4V
Men så har det ju varit förr o då har jag enkelt bara vridit om nyckeln o startat bilen.. men det går ju inte nu pga startspärren :)
vad är det frågan om? varför har startspärren plötsligt aktiverats?
vad är ett AGM-batteri?
Re: Mer krångel! S40N -06
Postat: ons 02 okt 2013, 19:19
av involvowetrust
:D :D :D :D Det är gott att höra att du fattar Orfeous :D :D :D
10.4 V är väldigt lågt och troligen är problemet p.g.a det som dieselputte beskriver. Kanske står din bil ute och kanske är det kallt ute i din del av Sverige där du bor.
Centraldatorn eller vad den nu heter lever sitt eget liv vid låga spänningsnivåer på batteriet, det är säkert inget att vara orolig över.
AGM-batteri står rätt bra beskrivet i den stora stora cyberrymden, men det jag inte kunde hitta och som jag blev informerad om av en försäljare på adbildelar är just det jag berättade, vill bara att andra skall veta. Ett AGM-batteri är mycket dyrt nämligen.
Re: Mer krångel! S40N -06
Postat: ons 02 okt 2013, 19:30
av Orfeous
Okej, jo men jag kan ju inte överhuvudtaget starta bilen nu eftersom startspärren är aktiverad :)
därför måste ju bilen bogseras eller hämtas med bärgningsbilen :)
Re: Mer krångel! S40N -06
Postat: ons 02 okt 2013, 19:39
av involvowetrust
Ah ok, vilken jäkla otur.!
Ja nu ser jag också att du bor i Umeå :D
Köp ett nytt batteri
