Sida 1 av 1

Orkeslös S40 MY12 D2 (Classic) man

Postat: tis 26 mar 2013, 22:46
av JHg
Hej,
Min fru har råkat ut för några gånger att bilen blir orkeslös. Inget bilen orkar inte accelerera vid gas oavsett växel. Varvräknaren stannar på första strecket över 1000 rpm. Prövat att växla upp och ner och ge gas. Men inget händer. Den stannar inte men orkar inte bara.

Varit inne på verkstad 2 ggr för detta. Inga felkoder eller andra fel hittas. Någon som råkat ut för samma?

Motorn är D2 (tror att det är 116hk) diesel, manuell växellåda. Har hänt både vid varmt och kallt väder. Motorn varit både varm och kall vid olika tillfällen. (En gång körde hon nästan 6 mil innan det hände).

Tacksam för svar.

Re: Orkeslös S40 MY12 D2 (Classic) man

Postat: ons 27 mar 2013, 14:43
av Kluster
Hur långt har den gått?

Re: Orkeslös S40 MY12 D2 (Classic) man

Postat: ons 27 mar 2013, 15:05
av JHg
Kluster skrev:Hur långt har den gått?
ca 2700 mil (använd 1,5 år). Köpt ny

Re: Orkeslös S40 MY12 D2 (Classic) man

Postat: ons 27 mar 2013, 15:53
av dieselputte
a
JHg skrev:
Kluster skrev:Hur långt har den gått?
ca 2700 mil (använd 1,5 år). Köpt ny

Försök filma med mobilen när felet inträffar, alternativt begär att någon från Volvo (Försäljare, mek, förman etc) åker med i bilen tills felet uppträder, så får de därefter lösa problemet. Hota med att häva köpet om de inte klarar av att få bort felet. Bilen måste dock ha varit inne 3 gånger för samma fel utan att Volvo lyckats få bort det för att du skall kunna häva köpet. Eftersom du bara har 6 månaders garanti kvar så bör du jobba hårt för att få en lösning, för lita på en sak: dag 1 efter din garanti gått ut kommer det att kosta.

Skulle kunna vara EGR problem, har själv haft det på min 2.0d. Motorn blev då svag, tjuvstannade och var svårstartad, varvade max 1100 rpm, såväl kall som varm motor. Symptomen på er bil är ju inte helt exakt lika som det jag hade så det kan vara nåt annat. EGR borde även ge felkod som ligger kvar

Re: Orkeslös S40 MY12 D2 (Classic) man

Postat: tor 28 mar 2013, 02:16
av Perra83
Låt Volvo fixa. Du har ju för fan garanti :wink: