Sida 1 av 1

Vibration i ratt vid inbromsning Volvo V-50 2009

Postat: mån 13 aug 2012, 11:57
av fredassp79
Hej.

Jag äger en Volvo V50 årsmodell 2009 som gått 6 800 mil och har ett problem att ratten skakar när jag bromsar. Jag har bytt bromsskivor fram två gånger på båda sidor och direkt efter jag bytte dem vart det bra dvs inga vibrationer men vibrationerna återkom efter ca 100-200 mil. Jag blev då tipsad om att det kan vara lagren som är slut varav jag mätte upp dem och vänster lager "kastade" varav jag bytte ut det lagret. Lagret på höger sida kastade ingenting. Jag bytte även till ny skiva på vänsterhjulet. Beläggen är nya från första bytet och bromsoket uppsmörjt.
När jag sedan testade bilen efter att ha bytt lager vänster fram vibererar det fortfarande i ratten. Jag provade då att skifta vänster och höger bromskskiva men utan resultat.

Höger nav(lager) kastar ju inget så det vore långsökt att det skulle vara fel på det.
Gubbarna på Volvo mumlar om nå bussningar eller att skivorna bak kan vara slut men då brukar ju det inte skaka i ratten.

Är det nån som har nån aning om vad det kan vara för fel?

Tack på förhand

Re: Vibration i ratt vid inbromsning Volvo V-50 2009

Postat: tis 14 aug 2012, 02:58
av aggrosurf
hade liknande problem på min. försvann när jag bytte en drivaxel.

Re: Vibration i ratt vid inbromsning Volvo V-50 2009

Postat: tis 14 aug 2012, 19:28
av fredassp79
Tack kollar upp det

Re: Vibration i ratt vid inbromsning Volvo V-50 2009

Postat: tis 14 aug 2012, 20:39
av fredassp79
Men torde det inte vibrera när man gasar om de skulle vara fel på drivaxeln och inte enbart när man bromsar?

Re: Vibration i ratt vid inbromsning Volvo V-50 2009

Postat: tis 14 aug 2012, 22:18
av aggrosurf
Jo det borde det. men vibrationerna vid belasting av drivaxeln var markant mycket mindre än vid inbromsning. men vibrationer fanns vid gaspådrag helt klart.
det är en iallafall värt att titta på. på min var det inre knuten.

Re: Vibration i ratt vid inbromsning Volvo V-50 2009

Postat: tis 14 aug 2012, 22:23
av fredassp79
Tack testar å gasar å se om de vibrerar nått å kollar med verkstan ang detta